İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, İstanbul’un önemli kültürel miras alanlarından Süleymaniye Camii külliyesinde bulunan, geçmişte Dökmeciler Çarşısı olarak da bilinen Mimar Sinan’ın kalfalık eseri sıra dükkanlarda yürüttüğü restorasyon çalışmalarını tamamladı.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Süleymaniye Camii külliyesinin altında bulunan 50 dükkan 2013 yılında restorasyon çalışmaları yapılmak üzere kapatıldı. 2018 yılında restorasyona başlanıldı ve o günlerde dükkanlara sahaf ve kaybolan meslek gruplarının yerleştirilmesi planlandığı açıklanmıştı.

Restorasyon çalışmalarının uzaması ve planda yapılan değişiklikler sonucu UNESCO Dünya Mirası alanında bulunan ancak atıl kalan dükkanlar, “İstanbul Tasarım Müzesi” olarak kapılarını açıyor.

El sanatlarından endüstriyel tasarıma, seramikten dijital tasarımlara, illüstürasyondan mimari ürün ve mobilya tasarımına dönük farklı tasarım alanlarını bir araya getirecek olan müze, çağdaş tasarım noktasında yeni ürünlerinde ortaya çıkacağı bir merkez olacak.

SİNAN’IN BÜTÜN HAŞMETİNİ HİSSETTİREN BÖLGE

İBB’nin Saraçhane’deki ana yerleşkesinde ressam, sinema oyuncusu, heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatçıları ile bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Burası, İstanbul'da, UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen dört bölgeden bir tanesi. Çevresi, son süreçte çok da pozitif etkilenmedi. Özellikle burada düşünülen bir dönüşüm süreci, o bölgenin uzun yıllardır ne yazık ki harap bir halde bulunmasına sebep oldu.

Mimar Sinan'ın ustalığını, dehasını elbette size anlatacak değilim. Burası, Sinan’ın bütün bu haşmetini hissettiren bir bölge. Aynı zamanda hareketli bir merkez üretilmiş burada zamanında. Süleymaniye Camii’yle birlikte, ticaret alanlarıyla belki de bütün Osmanlı coğrafyasının en etkili, en kalabalık, en yoğun merkezlerinden birisi oldu. Ancak az önce de ifade ettiğim gibi, uzun zamandır atıl durumda ve ilgisiz kalan bir pozisyonla bugünlere kadar gelmişti.

‘UNESCO Yaratıcı Şehirler’ alanında ‘Tasarım Başkenti’ unvanını alan İstanbul'a bir tasarım müzesi kazandırma çabasıyla burada arkadaşlarım projeyi önümüze getirdiler. Geçmişte ‘Dökmeciler Çarşısı’ olarak bilinen Süleymaniye'nin sıra dükkanlarını, Fen İşlerimiz tarafından restore edilerek, böyle bir müzeye dönüştürme yolculuğuna hep birlikte çıktık.” dedi.

Editör: Feridun Özbek