Muğla’nın ilk kadın büyükelçisi, BM Uyuşturucu ve Suçun önlenmesi Viyana ofisi Başkan yardımcısı, dünyanın birçok ülkesinde önemli görevler icra eden Emekli Büyükelçi Sumru Akıncı Noyan’ın Aklımda Kalanlar kitabı için Muğla Büyükşehir Belediyesi imza ve söyleşi günü düzenlendi.

Emekli Büyükelçi Sumru Akıncı Noyan Dışişleri ve Birleşmiş Milletler’de geçirdiği 44 yılda yaşadıklarını Aklımda Kalanlar kitabında anlatmaya çalıştığını söyledi ve doğduğu şehir Muğla’nın okuma yazma oranı ile Türkiye’nin yüz akı bir şehir olduğunu belirtti.

Noyan, Muğla'nın Okuma yazma oranı ile Türkiye’nin yüz akı bir şehir olduğunu belirterek, "Ben 11 yaşında okumaya ağlayarak gittim. Benim annem çok özel bir kadındı. Tüm ailemiz için çok değerliydi. Beni 11 yaşında İzmir’e okumaya gönderdi. Daha sonra alıştım. Siyasal, dış işleri daha sonra Birleşmiş Milletler. UNESCO’da rahmetli Erdal İnönü ile çalıştık. Dış işleri, Birleşmiş Milletler görevleri ile birçok farklı görevde bulundum. Bunların bazılarını bu kitaba sığdırabildim. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Emekli Büyükelçi Sumru Akıncı Noyan’ın Dışişleri ve Birleşmiş Milletler’deki 44 yılında yaşadıklarını anlattığı “Aklımda Kalanlar” kitabı için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla’nın yetiştirdiği çok önemli bir değer ve kendilerine hep örnek olan bir aile büyüğünün imza gününde olmanın mutluluk ve gurur verici olduğunu söyledi.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

“BM, insanları cennete götürmek için değil de insanlığı cehennemden kurtarmak için kurulmuştur.” BM çalışanları tarafından sık sık tekrarlanan, bir nevi görev çerçevesi ve tarifi olarak benimsenen, çok sevilen ve barış misyonu dönüşünde şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden BM’nin ikinci Genel Sekreteri DagHammarskjöld’ün bu sözleri günümüzde de geçerlidir.

A. Sumru Akıncı Noyan, mesleki tecrübelerini, unutulması zor anılarıyla harmanlayarak anlatırken BM’ye ve Dışişleri’ne farklı bir kapı aralıyor hiç şüphesiz. Gençlere de BM’de çalışmayı hedef edinmelerini tavsiye etmeyi unutmuyor.

Kaynak: igf