İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ülkemizde tiyatro ve sinemanın öncü ismi, Darülbedayi yani Güzellikler Evi’nden İstanbul Şehir Tiyatrosu’na uzanan sanat serüveninin ustası Muhsin Ertuğrul’u vefatının 44. Yılında, her yıl olduğu gibi önce kabri başında sonrasında da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bu yıl ilk kez özel bir programla andı.

“BİZLER MUHSİN ERTUĞRUL’UN KOLTUĞU’NDA VEKÂLETEN OTURUYORUZ”

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aşyegül İşsever, “Ben ve benden önceki genel sanat yönetmeni arkadaşlarım, Muhsin Ertuğrul’un koltuğunda vekâleten oturuyoruz. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz. Biz, bugün Muhsin Hoca’nın koltuğunda otururken, bu koltukta oturmanın anlamını biliyor ve attığımız her adımdan önce “Muhsin Ertuğrul nasıl davranırdı? Bizden önceki ustalarımız nasıl karar verirdi” diye düşünüyor ve öyle adım atıyoruz” dedi.

“BENİ DARÜLBEDAYİ’YE MUHSİN HOCA DAVET ETTİ”

Zihni Göktay, “Muhsin hoca, ben bir oyunda oynarken, bilet alıp gerilerden seyretmiş. Ertesi gün bana bir davet geldi. Darülbedayi’ye geldiğimde, beni fuayede karşıladı. Sahnede seyredip beğendiğini ifade etti. Ve elimde tiyatroya alınacak 15 kişinin listesi var. Sen de 16. Kişi olacaksın, dedi. Muhsin Ertuğrul’un davetiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu’na katıldım” dedi.

Editör: Feridun Özbek