'Cumhuriyet'in 100’üncü yılına mektup' kampanyası kapsamında 21 yıl önce İpek Kışlalı’nın yazdığı mektup Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar'a teslim edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı PTT'nin 2002'de düzenlediği "2023'e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası" kapsamında yazılan mektupların adreslere ulaştırılmasına başlandı.

Nobel alan, almaya aday olan ilk Türk bilim insanına verilmek üzere İstanbul Erenköy’den İpek Kışlalı’nın 21 yıl önce yazdığı mektup Nobel ödüllü Aziz Sancar'a teslim edildi.

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar da desteklerden yararlanmalı Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar da desteklerden yararlanmalı

'Cumhuriyet'in 100. Yılına Mektuplar' kampanyası kapsamında 2002'de yazılan mektuplar arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü mezunu İpek Kışlalı'nın Nobel ödüllü Aziz Sancar'a yazdığı mektup teslim edildi.

Aziz Sancar sosyal medyadan paylaştığı mesajda şunları söyledi. Sancar, “Cumhuriyet'imizin 100. yılına gönderilen mektubu aldım.  Ben Nobel'i bu mektup yazıldıktan tam 13 yıl sonra aldım. Bu büyük vizyon sahibi kızım İpek Kışlalı'ya içten mektubu için teşekkür ederim. İnşallah bir gün sizinle görüşme fırsatı olur. Ve Türkiye’mizin bilim alanındaki şimdiki durumunu konuşur ve bilimde gerçekten önemli adımlar attığımızı batı ülkeleri seviyesine yaklaştığımızı konuşuruz.” dedi.

İPEK KIŞLALI’NIN NOBEL ALAN, ALMAYA ADAY OLAN İLK TÜRK BİLİM İNSANINA VERİLMEK ÜZERE 2002’DE YAZDIĞI MEKTUP

Değerli Bilim insanı,

21 yıl öncesinden merhaba!

Her geçen günle bilimde aralanan kapılara yenileri ekleniyor. Ne var ki bugün 2002’de Türkiye’mizin bilimdeki adımlarının ne kadar aheste olduğunu görerek gelecekteki durumumuzu merak etmekle yetiniyoruz.

Bu mektup elinize geçtiğinde bilimdeki adımlarımızın hızlandığını, uluslararası saygınlığımızın arttığını bilerek gururlanabiliriz.

İnsanlığın geleceğine katkıda bulunan bir Türk’ün Nobel Ödülü’yle taçlandırılmaya aday olmasından dolayı duyduğumuz derin mutluluğu size hatırlatmak isterim.

Bu vesileyle milletimizin ve insanlığın yararına yapmakta olduğunuz bilimsel çalışmalar ve Nobel Ödülü’nü Türk biliminsanını yaklaştırdığınız için sizi yürekten tebrik etmeyi bir borç biliyorum. Ayrıca 100. yılın verdiği coşkuyla Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Geçmiş ve gelecek nesillerimizde bilim adına emeği geçen Türk milletinin fertlerine sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.

Bilimde, daha nice buluşta Türk insanın imzasını görebilmek dileğiyle...

Saygılarımla…

Kaynak: WOLA