Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin, ABD eski başkanı Barack Obama'nın seçilmesinde önemli rol oynayan Benenson şirketinin sosyal medya ekibinden 6 kişinin, Türkiye'de olduğunu ve 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimine giden süreçte sosyal medyada algı çalışması yürüttüklerini yazdı.

Zafer Şahin, köşe yazısında şunları kaydetti:

Daha önce de gelmişlerdi.

7 Haziran 2015 genel seçimleri ve 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde İstanbul’daydılar.

Tarihin en başarılı sosyal medya kampanyalarına imza atarak Obama’yı iki kez Başkan seçtiren bu ekibin niyeyse Türkiye’ye özel bir ilgisi var!

Sosyal medya üzerine hem teorik hem de pratik çalışmalara imza atan haber kaynağımın verdiği bilgiye göre, Obama’nın 12 kişilik sosyal medya ekibinden 6 kişi bir süredir yine İstanbul’da.

Yanlarında getirdikleri 9 adet server ile Taksim civarındaki 5 yıldızlı otellerden birine yerleşmiş, çalışmaya başlamışlar.

Ne mi çalışıyorlar? Tabii ki Türkiye’yi. İl il, sokak sokak, mahalle mahalle…

İstanbul’u 4, Ankara, İzmir ve Adana’yı 2 bölgeye ayırmışlar.

Her bölgeye özel sosyal medya çalışmaları hazırlıyorlar.

Önce hedef kitleyi buluyor, onlara özel içerikler geliştiriyorlar.

Daha sonra da bu içerikleri hangi platformlardan hedef kitleye ulaştıracaklarını tespit ediyorlar.

Twitter, Facebook, Instagram ve TikTok… Hepsine özel oyun planları var.

Şimdilik ısınma turları atıyorlar. Dikkatinizi çekti mi bilmem; son dönemde çok takipçili bazı muhalif hesaplar Twitter’da sürekli anket yapıyor.

Ve bu anketlerde Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 60 çıkıyor!

Peki, bu nasıl oluyor? Tamam, Twitter kullanıcıları ağırlıklı olarak muhalif. Ama bu veri tek başına yüzde 60’ı anlatmaya yetmez.

Burada organize bir sosyal medya algı çalışması var. Obama ekibinin elindeki server’lar, yazılımlar işte tam bu noktada devreye giriyor. Bir bilgisayarın IP’sini 5 bin kez değiştirip anketlerde 5 bin farklı hesaba oy kullandırabiliyorlar!

Şaşırdınız mı? Hiç şaşırmayın… Bu sadece başlangıç ve buzdağının görünen yüzü.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Editör: Feridun Özbek