“Eski Türklerde Spor Kültürü” başlığıyla Atayurt Yayınevi etiketiyle yayınlanan Onur Yıldız’ın eserinde spor, Türklerin hem sosyal hem de askeri hayatlarının bir parçası olarak ele alınmış ve günümüzde de devam eden bazı spor dallarının tarihine ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verilmiş.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

“Bozkırda hayatta kalmak istiyorsan, güçlü, çevik ve hareketli olmalısın. Peki, böyle bir yapıya sahip olmak için küçük yaşlardan itibaren sadece binicilik ve okçuluk talimi yapmak yeterli midir?

Eski Türklere ilişkin çeşitli milletler tarafından yazılmış kaynakların yanı sıra Türk kültürünün yazılı ve sözlü eserleri incelenerek hazırlanan Eski Türklerde Spor Kültürü başlıklı bu çalışmada spor, Türklerin hem sosyal hem de askeri hayatlarının bir parçası olarak ele alınmış ve günümüzde de devam eden bazı sporların tarihine ilişkin ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Türk kültür tarihine ilişkin önemli bir girişim olarak değerlendirdiğim elinizdeki eserin okuyucuya yeni ufuklar açmasını ve bu alanda yapılacak çalışmalara örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.” Prof. Dr. Mustafa Gökçe

Editör: Feridun Özbek