Türkiye’nin en az bilinen yabani kedi türlerinden birini konu alan “Ormanın Sırrı: Karakulak” belgeseli Almanya'da düzenlenecek olan Green Screen Uluslararası Yaban Hayatı Filmleri Festivali’nde “Resmi Seçimler” arasına girdi.

Ece Soydam’ın yönetmenliği yaptığı TRT İç Yapımlar imzalı belgeselin çekimleri için 2 yıl boyunca, 140 gün arazide beklendi. 200’e yakın karakulak görüntüsünün elde edildiği çekimlerde aynı zamanda Türkiye’de karakulak davranışlarına ait ilk kez elde edilen veriler ve görüntüler de yer alıyor.

60 dakika süren ve TRT Belgesel’de bir çok kez izleyiciyle buluşan belgeselin çekimlerini kameraman Erol Yazıcı Coşkun Oğuz Namlı ve Abdulbaki Göncü gerçekleştirdi. Kurgusunu Özgür Arıkan’ın, müziklerini Erdem Helvacıoğlu üstlendi.

Ece Soydam ödüllü belgesel hakkında “Pek çok kez tekrar tekrar yayınlanan belgeselimiz, uluslararası festivallerde de yer bulmaya başladı. Greenscreen Uluslararası Yaban Hayatı Filmleri Festivalinin ‘Resmi Seçim’ listesine girmeye hak kazanan belgeselimizin, Eylül ayında festival izleyicisiyle buluşacak olması bizleri çok mutlu etti.” dedi.

MSKÜ Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Yasin İlemin’in danışmanlığını yaptığı belgeselle ilgili şunları söyledi. İlemin, “Karakulak ve yaşadığı coğrafya ile ilgili yaklaşık 15 yıllık akademik tecrübemi bu esere aktarmak benim için bir onurdur. Gece, gündüz, yağmur, balçık, soğuk ve kavurucu sıcaklarda verilen emeğin değeri ölçülemez” dedi.

Festival, 6-10 Eylül 2023 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşecek.

Ormanın Karizmatik Kedisi: Karakulak

Anadolu yaban hayatının en az bilinen türlerinden biri olan karakulak, tehdit altındaki yaşam alanlarında var olma savaşı veriyor. “Ormanın Sırrı: Karakulak” belgeseli, bu gizemli yabani kedinin ve onu koruma çabalarının öyküsünü anlatıyor.

Karakulak, Asya ve Afrika’da yaşayan bir kedi türü. Çöl vaşağı ya da step vaşağı olarak da biliniyor. İnsan baskısı ve daralan yaşam alanları nedeniyle, Türkiye’de nesli tehlike altında olan türler arasında.   Anadolu yaban hayatının gizli kalmış yüzlerinden biri olan karakulak, Türkiye’nin yalnızca güneybatısında görülüyor. Burdur’da ve turistlerle dolup taşan Antalya ile Muğla illerinde, karakulakların saklı kalmış yaşam alanları var. Karakulak, insandan uzak duran ve görülmesi çok zor bir tür.

Belgeselin yaklaşık 15 ay süren çekimleri boyunca, bu gizemli türü görüntülemek için birçok farklı yöntem kullanıldı. Çekim çadırları ve kulübeleri içinde ana kamera ile 140 gün beklendi. Belgeselin çekimleri sırasında yaşanan büyük orman yangınları ise, yalnızca karakulakları değil, belgeselin çekimlerini de son derece olumsuz etkiledi. Karakulakların yaşam alanları yandı, geçmiş çalışmalara ait veriler geçersiz oldu, yangından etkilenen bölgelerde başlatılan bilimsel çalışmalar ikinci bir yangınla sekteye uğradı ve görüntülenmesi zaten zor olan bir türün çekimleri, belirsizlikler içinde gerçekleşmek zorunda kaldı.

‘’Ormanın Sırrı: Karakulak’’ belgeseli, bu az bilinen karizmatik kedi türünün öyküsünü anlatırken, Türkiye’de karakulakları koruma çabalarını da konu alıyor.

Editör: Feridun Özbek