Ford, BMW, Volkswagen, Tesla gibi otomotiv devleri ise araba yolcuklarını şekillendiren geleneksel AM radyoları bazı yeni araçlarından kaldırmaya hazırlanıyor…

Sektör araştırmalarına göre podcast’lerin ve Spotify gibi akış platformlarının artan popülaritesine rağmen büyük çoğunluk araç içinde klasik radyo yayınlarını tercih ediyor.

Örneğin Ulusal Yayıncılar Birliği tarafından yapılan bir araştırma 80 milyondan fazla Amerikalının aylık olarak AM istasyonlarını dinlediğini gösteriyor. Üstelik bu kitlenin içinde “dijital kuşak” olarak adlandırılan Z’ler de var.

Otomobil üreticileri ise elektrikli motorların AM istasyonlarının sesini etkileyebileceği gerekçesiyle AM radyolarını piyasaya yeni sürülen elektrikli araçlardan kaldırmayı planlıyor.

Üstelik Ford, işi bir adım daha ileri taşıyarak elektrikli veya gazlı tüm araçlarından AM radyoyu kaldırmayı hedefliyor.

RADYO İSTASYONLARI İÇİN ÖLÜMCÜL BİR DARBE OLABİLİR

Marketing Türkiye’de yer alan habere göre,  Toyota ve Honda da dahil olmak üzere diğer birçok büyük otomobil üreticisi, AM radyoyu ortadan kaldırma planları olmadığını söylüyor.

ABD’de en çok satan otomobil üreticisi General Motors’un ise bu konuya dair herhangi bir planı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Washington Post’ta yer alan habere göre ABD’deki bazı radyo istasyonu sahipleri ve reklamverenler, AM radyoların kaldırılmasının ülkedeki 4.185 AM istasyonunun önemli kısmı için ölümcül bir darbe olacağını iddia ediyor.

Otomotiv devlerinin kararları tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de hissedileceğinden radyo yayıncılığını da etkileyecek.

Editör: Feridun Özbek