Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Gaziosmanpaşa Belediyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğinde yapımı tamamlanan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Gaziosmanpaşa’da açıldı.

Astronomi ve Havacılık, Doğa Bilimleri Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Matematik Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, DENEYAP Atölyelerinin yer aldığı bilim merkezinin oluşumu 10 milyon liraya tamamlandı.

YENİ AZİZ SANCAR YETİŞTİRMENİN GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Türkiye'de yakaladığımız bilim, teknoloji, inovasyon ateşiyle hep birlikte Türkiye Yüzyılını inşa edeceğiz. 81 ile yayılmış 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi'nde, evlatlarımız yapay zekadan nesnelerin internetine, tasarımdan kodlamaya, çok farklı ve geniş bir yelpazede proje geliştirmeyi öğreniyorlar. Diğer yandan, gençlerimizin uzaya ve astronomiye olan ilgisini arttırmak için gökyüzü gözlem etkinlikleri düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır, Van, Erzurum ve Antalya'da 34 bin astronomi ve uzay meraklısını yıldızlarla buluşturduk. İnanıyoruz ki ufku Samanyolu kadar geniş gençlerimiz, Türkiye'yi uzay yarışında da Şampiyonlar Ligi'ne taşıyacak. " diye konuştu.

İSTİYORUZ Kİ BÖYLESİNE BİLİM MERKEZLERİNDEN NİCE BAYKAR'LAR ÇIKSIN, NİCE GİRİŞİMLER ÇIKSIN

Merhum Özdemir Bayraktar’ın oğlu Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Teknofest'i ilk düzenlediğimiz zaman 20 bin öğrenci başvurmuştu. Bu sene bir 1 milyon gencimiz başvurdu. Yani adeta Türkiye'de zihinsel bir devrim yaşanıyor. Bizim halkımız gençlerimiz koşa koşa geliyor bu alana. Özdemir Bayraktar öncülüğünde kurduğumuz Baykar bünyesinde bir atölyede dedik ki; ‘biz ülkemizi insansız araç teknolojisinde bağımlılıktan kurtaracağız.’ Bu alanda kendi imkanlarımızla çalışmaya başladık. Kim derdi ki o 20 yıl önce beş kişinin başladığı Topkapı'da bir atölyedeki yer, bugün dünyanın en büyük SİHA üreticisi olacak, dünyanın en büyük ihracatçısı olacak. Biz işte istiyoruz ki böylesine bilim merkezlerinden, Gaziosmanpaşa gibi örneklerle, nice Baykar'lar çıksın, nice girişimler çıksın. Artık buna elverişli bir zemin var. Güçlü Türkiye'nin de yapı taşları buralardan geçiyor" şeklinde konuştu.

Siz bu konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Editör: Feridun Özbek