TBMM'de Tören Salonu'nda düzenlenen açılışta konuşan Prof. Dr. Metin Eker, Irak'ın kuzeyindeki terör saldırılarında şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Eker, Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı 19 Mayıs'ın 100. yılının ardından Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla da bir sergi hazırladığını anlattı. Sanatçı olarak bu değerlere karşılık verebilmek için çalıştığını söyleyen Eker, çalışmanın 23 artı 1 eserden oluştuğunu dile getirdi.

Serginin sadece 100 yılın sergisi olmadığını, Türk tarihinin, kültürünün, coğrafyamızın, tüm mücadelelerimizin izlerini taşıyan bir sergi olduğunu ifade eden Eker, milli iradenin tecelligahı Gazi Meclis'te sergi açmaktan onur duyduğunu anlattı.

Açılışa katılan TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, Eker'in önemli eserlerini Meclis çatısı altında sergilemekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Eserlerin, milli ve manevi duygular üzerine inşa edildiğini dile getiren Uzun, milletvekilleri ve Meclis çalışanlarını sergiyi gezmeye davet etti.

Serginin 30 Aralık'a kadar açık kalacağı öğrenildi.

Kaynak: İGFA