Sanatçı Refik Anadol ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlana’nın hayatını yapay zeka ile buluşturduğu “Rumi Rüyaları” sergisi, Mevlana Yılı ve Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yıl Dönümünde Atatürk Kültür Merkezi'nde sergileniyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yürütücülüğünde derlenen 26 farklı dilde Mesnevi metinleri ile milyonlarca tekke, arşiv belgesi ve yazma eserden oluşan veri setinin yapay zekanın veri tabanlı yorumlamaları ile buluşmasıyla ortaya eşsiz bir görsel şölen çıktı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde açılan sergiye ilginin yoğun olduğu görülürken, “Rumi Rüyaları” çalışması ziyaretçilerden tam not aldı.

“ÇOK GURUR VERİCİ VE ANLAMLI”

Serginin ziyaretçilerinden Emre Büyükkılıç, “Refik Anadol takip ettiğimiz, bildiğimiz bir sanatçı. Dünyanın her yerinde eserleri sergilenen ve yapay zekayı belki de hakkıyla gerçekten kullanıp onu bir sanat eserine dönüştüren sanatçımızın burada Konya Büyükşehir Belediyesi destekleriyle görsel bir şov yapıyor olması hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için çok gurur verici ve anlamlı” diye konuştu.

Sude Arslan ve Deren Özek’in “Kadın İmgeleri ve Mitsel İmgeler” heykel sergisi TSKM’de Sude Arslan ve Deren Özek’in “Kadın İmgeleri ve Mitsel İmgeler” heykel sergisi TSKM’de

"GAYET KEYİFLİ GÖZÜKÜYOR”

Sergiyi inceleyen bir başka sanatsever Benan Çulban ise “Rumi ile ilgili olduğunu duyduğum için ben de incelemek istedim. Refik Anadol’un daha önceki çalışmalarını da gördüm. Kendisinin bir çalışmasını ilk daha canlı olarak izliyorum. Çok hoş” şeklinde konuştu.

“HUZUR, DİNGİNLİK, İNSANIN KENDİ RUHUNU KEŞFETMESİ GİBİ”

Hande Yalçın isimli sanatsever de, “Bence sanatseverlerin görmesi gereken çok güzel bir çalışma olmuş. Herkese de tavsiye ederiz. Şu anda sanki bir huzur, dinginlik; özellikle iş çıkışı bu saatlerde insanın kendi ruhunu keşfetmesi gibi” ifadelerini kullandı.

“Rumi Rüyaları” sergisi 17 Aralık tarihine kadar Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: WOLA