Mardin’de bir şahsın 22.265 tarihi eseri satmak için müşteri aradığı bilgisi üzerine JASAT operasyon düzenledi. Şüphelinin evinde Roma, Bizans, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserler bulundu.

Kaçakçılığı ve tarihi eser tahribatını teşvik eden sosyal medya paylaşımlarıyla mücadele eden Kültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO’ya hazırladığı taslakla ülkelerin desteğini de alarak paylaşımları engellemek için UNESCO tarafından geçtiğimiz günlerde yetkilendirilmişti.

Kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığına yönelik Mardin Jandarma Suç Araştırma Timinin gerçekleştirdiği çalışmalarda; Mazıdağı ilçesinde bir şahsın tarihi eserleri satmak için müşteri aradığı tespit edildi.

Şüphelinin evinde yapılan aramalarda Roma, Bizans, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler, metal yüzükler, ok uçları, tedavi araçları, altın görünümlü objeler, mızrak uçları, metal kaplar, figürler, mühürler, kamalar, yüksükler, cam cisimler, balta, kemer ve diğer çeşitli tarihi cisimler ele geçirildi.

MARDİN MÜZESİNE TESLİM EDİLDİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “Mardin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük kültür varlığı yakalama operasyonu Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ile Mardin İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirildi. Ele geçirilen 22.265 kültür varlığı Mardin Müzemize teslim edildi.” duyurdu.

Editör: Feridun Özbek