“Osmanlı Dönemi İstanbul Suyolu Yapıları” ve “Kırkçeşme Su Tesisleri” kitabı çıktı. “Osmanlı Dönemi İstanbul Suyolu Yapıları” ve “Kırkçeşme Su Tesisleri” kitabı çıktı.

Çağdaş Hindistan kısa öykücülüğünün tartışılmaz ustası Saadat Hasan Manto’nun Arzu Çiftsüren’in Urducadan çevirdiği 1954’te yazdığı Toba Tek Singh eseri Ali Çakmak’ın Sonsöz’üyle 17 Kasım'da Metis Yayınlarından yayımlanacak.

En iyi bölünme öyküsü olarak kabul edilen “Toba Tek Singh”de , parçalanmanın, dağılmanın, kaybetmenin hikâyelerini okuyacaksınız.

Yıllarca akıl hastanesinde yaşamasına rağmen ancak Hindistan - Pakistan bölünmesinde “nereye” ait olduğunu dert eden Beşen Singh; sefalet koşullarında yaşamasına rağmen gururu en çok kibirli müşterisinin tavrıyla kırılan Sugandhi; bütün güçlüklerle mücadeleye hazır olduğunu iddia etmesine rağmen bu dünyanın bir fahişenin iç çekişiyle nasıl olup da çökmediğine şaşıran devrimci Selim’le tanışacaksınız.

Manto’nun ironik üslubunun ve bazıları müstehcenlik iddiasıyla yargılanan hikâyelerinin çarpıcı örneklerinden oluşan bu seçkide Hindistan’daki devrim kokusuna karışan gübre kokusunu duyacak, Hindu-Sih-Müslüman fanatizminin girdabında çoktan kaybedilmiş davaların dile getirilişine tanık olacaksınız.

Kaynak: WOLA