Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, “Adresi, sicili belli olmayanlar maalesef yetkili servis gibi aramızda dolaşıyor. Sadece bir telefonla yada bir internet sitesi ile yetkili servis olunmuyor.” dedi.

Konu ile ilgili wolagada.com sitemize açıklamalarda bulunan Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, “Kesinlikle alışveriş yapılacak olan sayfanın orijinal sayfa olup olmadığını tüketicimiz iyi incelemeli. Bütün mağduriyetler zaten buradan çıkıyor.

Örneğin arama motorlarında bir yetkili servis aradığımızda maalesef en üstte işin ehli olmayan, yetkili servis olmayan yerler çıkıyor. Sadece 444 veya 0850 numarası görüldüğünden tüketicimiz arayarak sanki yetkili servisi arıyor gibi konuşuyor. Sözde yetkili servis tüketicinin evine geliyor. Gerçek yetkili servisin 2 katı kadar ücretini alıyor ve en kötüsü de ürünü yapmış gibi ürün üzerindeki bazı yerleri söküp takıyor ve gidiyor. Ertesi gün ürün aynı arızayı yine verince tüketici bir daha aynı servise maalesef ulaşamıyor yada oyalama taktikleri ile öteleniyor. En sonunda da tüketicinin numarası engelleniyor. Ne yazık ki ürünün içinden orijinal parçası alınıp sahte parçalar takanlara, ürünü götürüp hiç yerine getirmeyenlere da çokça şahit olduk ne yazık ki olmaya da devam ediyoruz.

Adresi, sicili belli olmayanlar maalesef yetkili servis gibi aramızda dolaşıyor. Sadece bir telefonla yada bir internet sitesi ile yetkili servis olunmuyor. Tüketici mutlaka Ticaret Bakanlığı’nın sayfasına girmeli yetkili servisleri SERBİS sayfasından görmeli ve onlarla iletişime geçmeli. Ayrıca eve yada kuruma gelen servisçilere belgeleri ve kartları sorulmalı, yetkili servis değilse yakasında yetkili servis kartı yoksa da kesinlikle eve alınmamalıdır.” dedi.

Yetkili Servis Bilgi Sistemi (SERBİS) – TIKLA YETKİLİ SERVİSLERİ ÖĞREN

Kaynak: WOLA