Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 40. yılına özel olarak hazırlanan, torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, 11 Haziran Pazar gününe kadar AKM Galeride!

2023 senesinin Necip Fazıl’ın vefatının 40, Büyük Doğu Mücadelesinin 80. yılı olması sebebiyle düzenlenen AKM İstanbul’da sergide Sakarya Türküsü şiirinin yazılış hikayesi ve Necip Fazıl’ın Sakarya Türküsü şiirindeki derinlik ve izleyiciye sunuluyor.

Necip Fazıl Kısakürek’in torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak, küratörlüğünü üstlendiği “1 Şiir 1 Hayat Sakarya Türküsü” adlı sergi ile ilgili şunları söyledi:

“Geçen sene “Zindandan Mehmet’e Mektup” şiirini yapmıştık. Orada biraz daha üstadın bütün ömrü boyunca hapishanedeki halinin yokluğunu, mahrumluğunu ve mahzunluğunu hissettirmek ve onu yaşatmak istedik.

Bu sene Sakarya Türküsü dedik. Bunun sebebi de üstadın vefatının 40. Yılı, aynı zamanda da büyük doğu mücadelesinin 80. Yılındayız. İki önemli kavşağı birleştirdik.

İnanılmaz bir destan Sakarya Türküsü, 1949 İstanbul Ankara treninde yazılıyor. Bizde dedik ki önce o atmosferi bir hissedelim. Nasıl bir ortamdaydı, mekândaydı. Önce onu bir boyutlu hale getirerek misafirlerimizi onun içerisine alacağız. Sergimiz başladığında aslında trenimizde hareket etmiş olacak. Trenimize bineceğiz, biletlerimizi alacağız. Bir yanda akan benim bir yanda akan Sakarya’yı göreceğiz ve deneyimleyeceğiz. Onun kendi sesinden şiirini dinleyeceğiz.”

Necip Fazıl Kısakürek’in anılarını yaşatan, AKM Galeride yer alan sergiyi 11 Haziran Pazar gününe kadar 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Feridun Özbek