Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Botanik Vadisi’nin yanında yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen Botanik Park projesinde Sakarya'da üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı yapılacak.

20 bin metrekareliksosyal alan üzerine kurulacak Botanik Park projesinde temel kazısı ve betonarme işlemleri tamamlanırken, çevre istinat duvarlarının imalatı sürüyor.Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan inşa çalışmalarında idari binanın kısmı döşemesi sona erdi.

Tamamlandığında içerisinde

3 bin 200 metrekare koleksiyon bahçesi,

200 metrekare sera alanı,

640 metrekare sosyal tesis,

dinlenme alanları,  yürüyüş yolları, kamelyalar, kafeterya ve otopark bulunduracak olan dev projede aynı zamanda Sakarya Botanik Vadisi üretim alanında yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı yapılacak.

Melen isale hattı üzerinde inşa edilen Botanik Vadisi’nin yanında inşa edilen Botanik Park bölgedeki sosyal donatı alanlarının yeni üyesi olacak.

3 MİLYONU AŞKIN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİLECEK

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, ıhlamur gibi 3 milyonu aşkın tıbbi ve aromatik bitkiyi yetiştirdiğimiz Botanik Vadi’mizin hemen yanına dev bir proje kazandırıyoruz. Botanik Vadisi üretim alanında yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımını da yapacağımız Botanik Park projemizde ekiplerimiz çalışmalarına hızla devam ediyor.

Yılsonuna kadar bitirmeyi planladığımız dev projemiz bölgedeki sosyal donatı alanlarına bir yenisi olacak Botanik Park şehrimize çok yakışacak” diye konuştu.

Kaynak: igf