İKSV Alt Kat’ın Paribu işbirliğiyle 2023 nisan-mayıs ve ekim-kasım aylarında farklı disiplinlerden 6 sanatçının hazırladığı Nisan 2023’te başlayan atölyelere deprem bölgesinden İstanbul’a gelen veya deprem bölgesinde gönüllü olarak görev alan gençlerin dışında 16-25 yaş arasında 104 genç katıldı.

2023 atölye programının başarılı bir şekilde tamamlanmasını kutlamak amacıyla sanatçılar, atölye katılımcıları, kurum yöneticileri, sanatçılara atölye öncesinde eğitim veren psikososyal destek ve gençlere yaklaşım eğitimi veren uzmanlar, İKSV ve Paribu ekipleri 12 Aralık Salı günü İKSV Alt Kat’ta bir araya geldi.

ATÖLYELERDE FARKLI DİSİPLİNLERDEN 6 SANATÇI YER ALDI

“Sanatta Yaratıcı Bakışlar” atölye programı kapsamında 4 yüz yüze ve 2 çevrimiçi olmak üzere 6 farklı atölye düzenlendi.

Her biri 4 hafta süren atölyelerde katılımcılar Tan Tunçağ ile elektronik müziğin tarihi, yapısı ve üretim teknikleri, Gökçe Uygun ile ses tasarımı ve sahne uygulamaları, Gökalp Gönen ile stop motion animasyon film üretimi, Can Memişoğulları ile yaratıcı ses ve görsel kodlama, Selda Taşkın ile film kurgusu ve Alper Aydın ile arazi sanatı ve güncel sanat çalışmalarında bir araya geldiler.

DEPREM BÖLGESİNDEN GELEN GENÇLERİN KATILIMI TEŞVİK EDİLDİ

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) işbirliğiyle, deprem bölgesinden İstanbul’a gelen veya deprem bölgesinde gönüllü olarak görev alan gençlerin de atölyelere katılımı teşvik edildi.

“SANATTA YARATICI BAKIŞLAR” ATÖLYELERİ’NİN 2024’TE DEVAM EDECEĞİ MÜJDELENDİ

İKSV Alt Kat ve Paribu işbirliğiyle 2024 yılında da  “Sanatta Yaratıcı Bakışlar” ile gençlerin farklı sanat disiplinleriyle buluşmaya devam edeceği duyuruldu.

Ayrıntılı bilgi yakın zamanda İKSV Alt Kat web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

ATÖLYEYE KATILAN GENÇLERİN GÖRÜŞLERİ: 

Tan Tunçağ ile Elektronik Müzik Atölyesi (19-21 yaş)

“Program, elektronik müzik üzerine çok geniş bir yelpazede bilgiler sundu. Bunlardan öne çıkanlar elektronik müzik tarihi, bu işin arka planının nasıl işlediği, kullanılan programlar ile alakalı pratik bilgiler bana en çok katkı sağlayan yönler oldu. Bu bilgiler, kendi alanım olan Batı Müziği Tarihi üzerine farklı perspektifler ile bakabilmeme olanak sağladı. Aynı zamanda bu atölye esnasında öğrendiklerim, yaşadıklarım, bizi bilgilendiren kişilerin sıcakkanlılığı yönlendirmek istediğim kariyerim üzerine düşünmemde de büyük bir katkı sağladı ve bunun üzerine sonbahar ayında yapmış olduğum İKSV Alt Kat staj başvurum kabul edildi.”

“Kendim de çok uzun zamandır müzikle ilgileniyorum. Biraz amatör de olsa kendi şarkılarımı yapmayı çok seviyorum. Bu süreçte tam da elektronik müziğin genel olarak tüm müzik türlerindeki yansımalarını da yakından takip ediyorum. Bu atölye sayesinde aslında yapmak istediğim müziğin yapı taşlarının hem anlam dünyası olarak hem de ekipman olarak elektronik müzikten geçtiğini gördüm. Bu beni hem heyecanlandırdı, hem de yeni hayaller kurabilmemi sağladı. Benim için çok besleyici olduğunu düşünüyorum. “

Gökçe Uygun ile Ses Tasarımı ve Sahne Uygulamaları Atölyesi (22-25 yaş)

“Atölye ekibi ve yürütücüsü ilk haftadan itibaren oldukça samimi ve sıcakkanlı bir tavırdaydı. Her zaman sorulara ve yardım etmeye gönüllü bir ekip vardı, iletişim konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Yürütücümüzün izlediği plan düzenli sıralanmıştı ve yürütücü işlediği konulara hakimdi.”

“Gökçe Uygun çok yaratıcı ve ufku çok geniş bir insan. Sayesinde yepyeni konseptlerle tanıştım. Katılımcıların sorularını her seferinde özenle cevapladı ve bize ek kaynaklar getirerek ilham verdi. Ekip genel olarak çok ilgili ve yardımseverdi.”

“Atölyeden sonra bir şeyleri gerçekleştirme konusunda daha heyecanlıyım ve okul projelerime dair her şeyi ayrıntılı bir şekilde planlıyorum.”

Selda Taşkın ile Film Kurgu Atölyesi (22-25 yaş)

“Atölye ekibi her zaman için soru sorabileceğim ve danışabilmemi sağlayacak kadar sıcak kanlıydı. Kendimi rahat hissetmemi sağladıkları için çok teşekkür ederim. Atölye yürütücümüz oldukça programlı gitti ve bu beni çok mutlu etti. Ödev vermesi beni daha çok üretmeye itti. Atölye bittikten sonra daha çok video çekme ve kurgulama isteği kazandım ama bunun ötesinde cesaretimin her anlamda arttığını fark ediyorum. Kurgu konusu benim için hep çok şaşırtıcı ve anlamakta zorlandığım bir konu oldu ve bu atölye sayesinde bundan çok keyif aldım.”

“Atölye boyunca bizimle kurulan iletişimden çok memnun kaldım ve bu vesile ile İKSV Alt Kat ekibine ve bu atölyeyi mümkün kılan herkese teşekkür etmek istiyorum. Mail yoluyla devamlı bir biçimde bize gerekli bilgilerin iletilmesi ve ekibin samimiyeti süreç boyunca çok yardımcı oldu. Selda hocamızın değerli tecrübesinden faydalanabildiğim için kendimi gerçek anlamda şanslı hissediyorum. Teorik bilgilerin uygulama ile bir araya getirilmesi ve sürekli bir şeyler üzerinde düşünmemin teşvik edilmesi atölyeden verim almamı sağladı. Artık profesyonel bir kurgunun nasıl işlediğini ve beraberinde neyi getirdiğini biliyorum. Bunun için Selda hocamıza tekrar teşekkürler. Umutluyum.”

“İnanılmaz iyi bir organizasyon yetenekleri var. Neredeyse hiçbir aksama yaşanmadı. Verilen ilgi çok özeldi. Yapılan çalışma çok güzeldi. Aldığım eğitim beni inanılmaz iyileştirdi. Çok mutluyum.”

“Katıldığım atölye bana birçok konuda yardımcı oldu. Genel olarak kurduğum iletişimi geliştirdim ve kurguyu yakından tanıma fırsatım oldu. Artık sektörde kurgunun nasıl işlediği ve neyi kapsadığı konusunda bir fikrim var.”

Can Memişoğulları ile Yaratıcı Ses ve Görsel Kodlama Atölyesi (19-21 yaş)

Depremzede öğrenciler Kızılay’ın 'İyilik Şefleri Kampı'nda Danilo Zanna ile buluştu Depremzede öğrenciler Kızılay’ın 'İyilik Şefleri Kampı'nda Danilo Zanna ile buluştu

“Atölye ekibi çok sıcak kanlıydı. Atölye süresince rahat hissetmemi sağladılar ve çözüm odaklıydılar. Atölye yürütücüsü her zaman için teşvik ediciydi. Cesaretimizin artmasını sağladı. Konu hakkında çok bilgiliydi ve bunları bize çok iyi bir şekilde aktardı. Programlıydı ve tüm programını gerçekleştirebildi. Her atölye sonunda daha bilgili ve daha iyi hissederek ayrılmamızı sağladı. En iyi online öğrenim deneyimimi yaşamış olabilirim.”

“Atölye oldukça yararlı ve açıktı. Ekipteki herkes profesyonel olmanın yanı sıra samimilerdi. Verilen eğitimden çok memnun kaldım.”

Gökalp Gönen ile Stop - Motion Animasyon Film Üretimi Atölyesi (19-21 Yaş)

“Üretim becerilerime sahip çıkmam ve süreç içinde farklı kararlar almam için cesaret verici bir atölyeydi. Bana en çok bu açıdan fayda sağladığını düşünüyorum.”

“Animasyonda özgün teknikler kullanabileceğim farkındalığı sağladı. Kalıplara takılmadan özgün çalışmalar yapabileceğimi… Öğrendiğim animasyon teknikleriyle daha önce düşünmediğim içerikler üretebileceğimi fark ettim.”

Alper Aydın ile Arazi Sanatı ve Güncel Sanat Atölyesi (16-18 yaş)

“Katıldığım bu atölye en çok farklı sanat türlerini doğada fark edebilmeme fayda sağladı. Sanatı doğaya zarar vermeden nasıl kurgulayacağımı ve doğanın da başlı başına bir sanat eseri olduğunu fark etmemi sağladı.”

“Katıldığım atölye bana görsel ve işitsel anlamda doğada olan uyumu fark ettirdi. Tamamen temel bir farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: WOLA