Sanat, kültür ve politika alanında birçok eseri bulunan akademisyen – yazar Dr. Savaş Ş. Barkçin’in yeni kitabı “Sözler ve İzler” Ketebe yayınevi imzasıyla raflardaki yerini aldı.

Barkçin, “yeni bir kitabın hissi bambaşka. Hayırlı olsun. Biliyorsunuz kelâm kelimesi kelm kökünden gelir. Bu ise yaralamak, iz bırakmak demektir. Her söz bir iz bırakır. Biz de bu kitabın adını Sözler ve İzler koyduk. Gayemiz şu birkaç eksik sözümüzün sizin kalbinizde, aklınızda ve zihninizde doğru, iyi ve güzel izler bırakmasıdır.” dedi.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

Kaybolmuşluk, kendisi olamamak, kompleks...

Sözler ve İzler, vahim bir sorunumuzu masaya yatırıyor: Kişilik sorunu, yani kendisi olmayı önemli, değerli ve yeterli görmemek. Bu yazılar, müzikten mimariye, siyasetten ekonomiye, soyadı skandalından yanlış kullanılan kavramlara kadar birçok konuda kanıksadığımız yanlışları gösteren uyarı tabelaları gibi. Savaş Ş. Barkçin, kanıksadığımız yanlışların derinine nüfuz edip kavramları etimolojik kökenlerinden yola çıkarak incelikli bir işçilikle önümüze seriyor.

Bu yanlışları tespit ederken kimi zaman da çözüm yolları teklif ediyor. Ama hepsinde amacı her kesimde, her konuda, her işte yaygın olan aşağılık kompleksine dikkat çekmek...

Editör: Feridun Özbek