Selahattin Yusuf, bilinen şaşırtıcı üslubuyla okurlarını bu kez de aşk ve iktidar ilişkisinin derinliklerine yeni romanı “Umudun Göğe Yükselişi” ile çağırıyor.

Yusuf, okuruyla el ele verip insan bilincinin dehlizlerinde güle oynaya geziniyor. Ruhu esir alan aşk patolojisi üzerine derin bir sorgulamaya girişiyor. Umudun Göğe Yükselişi böylece gözü yaşlı bir kahkahaya dönüşüyor.

Selahattin Yusuf sosyal medya hesabından yeni kitabına dair yaptığı paylaşımında, “Eruh'ta sürgündüm. Bir akşam komutanlarımdan biri benden küçük bir şey rica etmişti. Umutsuz bir aşk için bir küçük jest. Aramızda geçen küçük diyalog yaklaşık yirmi yıl meşgul etti zihnimi. Güç/iktidar ve aşk/gönül arasındaki çelişkiyi onca yıl düşündüm durdum. Bu onun romanıdır.

Böylece, renkli ve güçlü Türk romanı malikanesinin kapısına mütevazı bir gül daha bırakmış oldum. Çok heyecanlıyım. Her roman okurlarla yeni bir akrabalıktır. Aynı zamanda ayağa kalkıp birkaç adım atabilmesi için onların omuz vermesine ihtiyaç duyar. Onu sizlere emanet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

“İki bin yıl önce bir adam, sırf insanlar birbirlerini sevsinler dediği için ağaca çivilenmişti...”

Uzun yıllarını sıcak bölgelerde, çatışmalarda geçirmiş bir subay ile "sivil"deki işi yazarlık olan bir rütbesiz asker, gerilimli bir ortamda ve emir-komuta ilişkisi dahilinde bir araya gelirler. Komutan Seyit (Seyko), gönlünü kaptırdığı güzel Ayten’e sevgisini kanıtlayacak acemi aşk mektupları yazmaya çabalar. Ancak mektuplar hep karşılıksız kalmaktadır. Seyko, bir türlü beceremediği bu romantizm işi için, kısa dönem asker Yusuf'u görevlendirir. Yusuf'un, komutanının ağzından yazdığı aşk mektupları yavaş yavaş etkisini gösterir. Ama bu kez de güzel kadından kaynaklanan tehlikeli bir gerilim su yüzüne çıkacak, üçlü arasındaki romantik ilişki keşmekeşi giderek ölümcül bir traji-komediye dönüşecektir…

Editör: Feridun Özbek