Alem FM'de yayınlarına hafta içi her gün 16.00 – 18.00 ve 22.00 – 00.00’de devam eden Serdar Gökalp, Akşam Gazetesi’nden Ali Demirtaş’a konuştu.

Gökalp, günümüz teknolojilerinin üzerinden para kazanmak uğruna bilgi birikimi olmadan ne konuştuğunu kendisi dahi bilmeden yayın yapanları, podcast çekenleri eleştirdi.

Serdar Gökalp, “Radyonun bir kültür olarak görülmesi için çok uzun bir zamana ihtiyacı yok. Şu anki birçok dijital yayıncı eskiden olsa radyo yayıncısı olmak için uğraşırdı. Ama günümüzde yayıncı olmak kolaylaştığı için radyo ve TV yayıncılığı artık tamamen başka yerde. Eskiden biri yayına çıkmadan önce profesyonel yayıncıların yanında pişer, teknik bilgi alır işin mutfağında bulunur, ortamın tozunu yutardı. Bunlardan sonra bile herkes yayına çıkamaz, yayıncı olamazdı.

Günümüzde çok düşük bir bütçeyle hiçbir bilginiz, birikiminiz olmadan yayın yapabilirsiniz. Yayın yapmak için bir cep telefonu yeter sanılıyor. Peki bilgi, hani birikim, nerede çalışma?

Günümüzde teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan biri olarak yayıncılık kimliğinin bu kadar basit olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir ara da herkes DJ oluyordu hatırlarsanız, şimdi herkes yayıncı.” dedi.

PODCAST ÇEKİYORUM DİYE SAÇMA SAPAN KAYITLAR OLUŞTURUP YAYINLANMASIN.

Gökalp, “Yapılsın buna asla karşı değilim ama podcast bölümü çekiyorum diye eve gelen misafirle de saçma sapan kayıtlar oluşturup yayınlanmasın. Konuşacak bir şey yok ama sadece internette para kazanalım düşüncesiyle videolar çekilmesin, radyo kayıtları alınmasın. Uzun yolda giderken dinlerim diye hiç tanımadığım birkaç kişinin podcast'ini indirdim, her birini en fazla ileri ala ala 2 dakika dinleyebilmişimdir. Sadece 1 bölüm yayın podcast çekmek için neden bahsettiklerini kendilerinin bile bilmediği arkadaşları dinledim. Teknik altyapı sıfır alınmış kayıtlara denk geldim. Bu iş böyle bir iş değil, sadece mikrofon, telefon, bilgisayar alıp evdeki çalışma masamızdan yapabileceğimiz şeyin adı yayıncılık değil.” İfadelerini kullandı.

Yazının devamını okumak için tıklayınız. 

Editör: Feridun Özbek