Şair Metin Altıok’un anısına Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Zeynep Altıok ile birlikte bu yıl 17’ncisini düzenlediği şiir ödülü Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlanan "Kâğıdın Ölümü” kitabıyla Şeref Bilsel'e verildi.

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Latife Tekin ve Haydar Ergülen'den oluşan Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçede şu ifadelere yer verdi:

"Şeref Bilsel, çağın ürkütücü labirentlerinde bir başına kalmış insan tekinin, evlerden, ölümlerden, gelecek rüyalarından ve bir şiddet sarmalından geçerek toplumsal hayata karışmış yalnızlığını ve huzursuzluğunu; toplumsal hayatın evlerimizi, hayatlarımızı geleceğimizi kuşatmış büyük yabancılaşmasını, sevgisizliğini ve yıkıcılığını; aralarındaki diyalektik ilişkiyi ustalıkla göstererek; insan olma erdemini yücelten bir etik yaklaşımla, şiirin derin, çağrışımı geniş, incelikli diliyle hepimizin yüreğine ısrarla sunan bir şiire varmıştır Kâğıdın Ölümü'nde. Bu nedenle 2024 Metin Altıok Şiir Ödülü'nün Şeref Bilsel'e verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir."

Ses Tiyatrosunda, geçtiğimiz yıl deprem nedeniyle ertelenen törenin ödül sahibi Şair Selahattin Yolgiden ile bu yılın ödül sahibi Şeref Bilsel’e ödülleri takdim edildi.

Ödül takdimlerinin yanı sıra sanatçı Cansu Fırıncı, bir Metin Altıok oyunu olan Ahker oyununun bir bölümü ile izleyiciyle buluşturdu.

Paris Cité Internationale des Arts Türkiye atölyesi’nin 2024 yılı misafir sanatçıları belirlendi Paris Cité Internationale des Arts Türkiye atölyesi’nin 2024 yılı misafir sanatçıları belirlendi

Törenin devamında ise Erdal Güney ve Özge Metin’in müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Kaynak: WOLA