Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından hazırlanan “Kükremiş Sel Gibi - Büyük Zafere Doğru İnebolu’dan Sakarya’ya Şerife Bacılar” sergisi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

AHBV Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü Emekli Dr. Öğretim Üyesi Lale Özder’in yönetiminde; Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Nevin Tahtacı ve Lale Ceylan, Düzce Üniversitesi Emekli Öğretim Görevlisi Gülden Abanoz ile El Sanatları Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencilerimiz tarafından yapılan kitre bebek çalışmalarıyla hazırlanan sergi; ismini Milli Mücadele’de kucağında bebeğiyle cephane taşırken şehit düşen Şerife Bacı’dan aldı.

Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen düzenlenen sergi kapsamında Tiyatro oyuncusu ve kukla sanatçısı Şevket Çetin tarafından hazırlanan “Hürriyet ve İstiklalin Kadın Şehidi Şerife Bacı” gölge oyunu sergilendi.

Milli Mücadele yılları boyunca Anadolu’ya cephane sevkiyatının yapıldığı İstiklal Yolu’nda fedakarca hizmet eden kadınlarımızın sembol isimlerinden olan Şerife Bacı’nın hikayesi anlatılıyor.

Sergi; 26 Aralık 2023 tarihine kadar AHBV Gölbaşı Yerleşkesinde bulunan Sanat ve Tasarım Fakültemizde ziyarete açık olacak.

Kaynak: WOLA