Russell Crowe'un Vatikan'ın Baş Şeytan Çıkarıcısı Peder Gabriel Amorth'a hayat verdiği korku ve gerilim filmi "Şeytanın Düşmanı" (The Pope's Exorcist) ülkemizde 5 Mayıs Cuma gününden itibaren sinema salonlarındaki yerini alacak.

Film Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer bazı ülkelerde yaklaşık bir ay önce vizyona girdi ve şimdiden dünya çapında 55 milyon dolar kazandı.

Ancak "Şeytanın Düşmanı" bazı kesimlerin tepkisini de çekti. 1990 yılında Peder Gabriel Amorth tarafından kurulan Uluslararası Şeytan Çıkarma Derneği (The International Association of Exorcists / IAE) filmi gerçeklikten uzak olduğu ve şeytan çıkarma ayinlerini yanlış anlattığı gerekçesiyle kınadıklarını belirten bir açıklama yayınladı.

Julius Avery'nin yönettiği "Şeytanın Düşmanı", gerçek bir karaktere ve onun şeytan çıkarma vakalarına dair gerçek notlarına dayanmasına rağmen bir biyografi filmi değil. Peder Gabriel Amorth’un küçük bir çocuğa musallat olan şeytanı çıkartmaya çalışırken Vatikan’ın gizli tutmaya çalıştığı asırlık komplosunu ortaya çıkarmasını konu alan kurmaca bir hikaye anlatılıyor.

IAE, filmin bir Vatikan komplosu içeren olay örgüsünün, "gerçek düşmanın kim, şeytan mı yoksa dini güç mü" olduğu konusunda "kabul edilemez şüphe" oluşturduğunu iddia ediyor ve Amorth'un şeytan çıkarma deneyimlerinin filmdeki haliyle gösterilmesinin tarihsel gerçekliğe aykırı olduğunu vurguluyor.

BeyazPerde’de yer alan habere göre dernek, kendi web sitesinde yayınladığı açıklamada filmden çıkan nihai sonucun "Şeytan çıkarmanın anormal, canavarca ve korkutucu bir fenomen olduğu, tek ana kahramanın şeytan olduğu ve onun şiddetli tepkilerine büyük güçlükle göğüs gerilebileceği inancını aşılamak" olduğunu belirtti.

Eleştiriler almasına rağmen izleyicilerden geçer not alan filmin devam halkası için de hazırlıklar şimdiden başladı.

Editör: Feridun Özbek