Osman Kavala’nın ardından CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Osman Kavala ile ilgili olduğu iddia ettiği TRT Tabii'de yayımlanan "Metamorfoz" dizisinin yayından kaldırılmasını ve oyuncularının da diziden çekilmesini istedi.

Tutuklu Osman Kavala geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığıyla yayınladığı açıklamada TRT'nin kendisiyle ilgili olduğunu iddia ettiği "Metamorfoz" dizisini eleştirmiş böyle bir dizide genç sanatçıların yer almasından duyduğu rahatsızlığı ve üzüntüyü ifade etmişti.

Osman Kavala’nın ardından CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’da TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Osman Kavala’nın çok yakın dostu olduğunu ve yayınlanan diziden duyduğu rahatsızlığı ve oyuncuların diziden çekilmesini dile getirdi.

TANRIKULU, “BU DİZİYİ DERHAL YAYINDAN KALDIRIN.

Kendisini üzen hadise sonrası açıklamalarına devam eden Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi, “TRT’de bizim vergilerimizle yapılan bir dizide Osman Kavala hedef gösteriliyor, milyonlara hedef gösteriliyor. İtibar suikastı yapılıyor. Bunu şiddetle tel-in ediyorum. Kınıyorum ve TRT’yi meclisten uyarıyorum. Bu diziyi derhal yayından kaldırın. Bu, büyük bir utanmazlıktır, büyük bir düşmanlıktır ve büyük bir kindir. Bu dizinin bir an evvel TRT’den yayından kaldırılmasını talep ediyorum” dedi.

GENÇ OYUNCULAR İÇİN BU DİZİ SABIKA KAYDI OLACAK

Osman Kavala dün bir yazılı açıklama yaptı. Şunu ifade ediyor. Bu dizide oynayan genç oyuncular var. Neyi oynadıklarının farkında değiller herhalde. İleride kendileri için büyük bir sabıka kaydı olacak, bu dizide bu şekilde oynamaları. Dolayısıyla onları da Meclis’ten farkındalığa davet ediyorum. Bu itibar suikastına aracı olmayın ve bu dizinden çekilin” dedi.

ALMAN KURULUŞLAR DA DİZİDEN ENDİŞE DUYMUŞ

PEN Berlin, Uluslararası PEN, Türkiye Almanya Kültür Forumu, Güzel Sanatlar Akademisi, PEN Almanya Merkezi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşları açıklamalarında "Bir kültür destekçisi ve aydın olan Osman Kavala'yı itibarsızlaştıran ve küçük düşüren bir dizinin devletin yayın kuruluşu olan TRT'nin dijital platformunda yayınlanmasından ciddi endişe duyulmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Editör: Feridun Özbek