TVNET’te Taha Hüseyin Karagöz’ün Sert Sorular programına katılan Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Sinan Oğan, kendisini diğer adaylardan ayıran en büyük özelliğin yüksek teknoloji olduğunu söyledi.

TOGG’DAN MUTLULUK DUYARIM. ŞİMDİYE KADAR ÜRETMEMEMİZ EKSİK.

“Otomobil üretilmesinden mutluluk duyuyorum. Ama bunun abartılacak uzay mekiği inşa ediyoruz gibi anlatılmasını doğru bulmuyorum. TOGG dediğiniz parçaları yurt dışından gelen bir kısmı da burada üretilen bir otomobil. Yüzde 40 da olsa ben bununla gurur duyuyorum. Bu ülkede otomobil üretelim bunda ne var. Buna niye karşı çıkalım. Buna karşı çıkmak kadar akılsızlık olamaz. Şimdiye kadar üretmememiz eksik. Hangi yüzyıldayız. Türkiye otomobili şimdi değil 50 sene önce üretmeliydi. Onun için TOGG’dan ben mutluluk duyarım. Daha iyi şeyler üretebiliriz. Bu ülkede üretilen her katma değer benim için guru kaynağı. Üretenden Allah razı olsun.” dedi.

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Sinan Oğan, “Ben yüksek teknolojiyle alakalı çok şey yapacağım. Beni diğer adaylardan ayıran en önemli özellik yüksek teknolojiye olan inancımdır.” ifadeleri kullandı.

HUAWEİ’NİN İLETİŞİM ALTYAPISINDA HAKİM OLMASINI YANLIŞ BULUYORUM.

Mesela 5G ve 6G teknolojilerini Türkiye’ye getirebiliriz. Burada çalışmalar ve üretim yapabiliriz. 5G’nin fikir babası Bilkent Üniversitesinden bir hocadır biliyor musunuz? Daha sonraları burada onunla kimse ilgilenmediği için Çin’e satmış ve biz şimdi Çin’den 5G’yi alıyoruz. Mesela ben Huawei’nin iletişim altyapısında hakim olmasını yanlış buluyorum.

Bizim 92 senesinde iletişim altyapımız Avrupa’da ikinci sıradaydı.

ÇİP SİHA’DAN DAHA KIYMETLİ

Türkiye’yi ÇİP üretim üssü haline getirmek istiyorum. Çünkü geleceğin teknolojisi Çip, Çip’e yatırım yapmak zorundayız. Çip krizi çıktığı zaman insanlar ne oluyoruz dedi. Çip yoksa TOGG yok, otomobil yok. SİHA o kadar kıymetli ki çip SİHA’dan daha kıymetli. Dünyanın birçok üretim yerinde Türk mühendisler var. Geri gelmelerini sağlayacağız.

Tayvan’la belli bir işbirliği yapıp onun üretiminin bir kısmını Türkiye’ye getirebileceğimizi düşünüyorum. Çin’in çünkü orası ile ilgili farklı planları var.

ChatGPT MÜTHİŞ BİR OLAY

ChatGPT diye bir kavram çıktı. Çok müthiş ötesi bir olay biz Türkiye olarak şuan bunun gerisindeyiz. Yani ben ChatGPT’ye onun daha üst versiyonları çıktı. Google’ın çıkarttığı yeni bir şey var. Bunların hepsini takip edeceğiz.

Editör: Feridun Özbek