Popüler müzik uygulaması Spotify, TikTok tarzı dikey, kısa videolarla başladığı serüvende YouTube gibi uzun metrajlı videolarında izlenebileceği özelliğini hayata geçirerek. Spotify yeni akışı ile Instagram ve TikTok’a da rakip olacak.

SPOTİFY'A UZUN METRAJLI MÜZİK VİDEOLARI GELİYOR

Hatırlayacak olursak Spotify, daha önce TikTok tarzı dikey, kısa videolara olanak tanımıştı. Ancak bu özellik, video izlemek yerine öncelikle müzik ve podcast keşfine odaklanıyordu. Görünüşe bakılırsa müzik platformu, uzun metrajlı video desteği ile içerik kapsamını daha da genişletmeyi planlıyor.

Bildiğiniz üzere Spotify, hâlihazırda mevcut olan ''Canvas'' özelliği ile 3 ila 8 saniyelik kısa görüntülere olanak tanıyor. Ancak yeni özellik, bu süre sınırının kaldırılmasını sağlayacak. Dolayısıyla tıpkı YouTube gibi şarkıları dinlerken kliplerini de görebileceksiniz. Şirketin bu yönde potansiyel ortaklarla görüşmelere başladığı belirtilirken, özelliği kimin destekleyeceği veya ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz açıklanmadı.

Ayrıca Spotify'a eklenecek yeni özelliğin bir ilk olmadığını da belirtelim. Niketim Apple Music, uzun süredir benzer bir özelliğe yer veriyor. Ancak anlaşma olması halinde Spotify'ın Apple Music ve Youtube'a konumunu güçlendirecek diyebiliriz.

Ayrıca yeni akış seçeneğinin platform için ek içerikler sağlaması bekleniyor. Böylece Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına da rakip olacak.

Editör: Feridun Özbek