Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Geleneksel Ramazan Etkinlikleri’nde sahne alan şair - yazar Sunay Akın “Mahya Işıkları” adlı programında Ramazan öyküleriyle hem düşündürdü hem de güldürdü.

Sohbetinde demokrasinin farklı düşüncenin önemine değinen Sunay Akın, “Her farklı düşünce bizi daha zengin kılar. Farklı düşünmek bir enstrüman gibidir. Çünkü her enstrüman çok güzeldir. Demokrasi bu farklı enstrümanlarla kurulan orkestradır” dedi

GELECEĞE BİLGİNİN IŞIĞINI TAŞIYACAĞIZ

Sohbetinde ‘Biz geleceğe bilginin ışığını taşıyacağız diyen Sunay Akın, şöyle konuştu. “Tarih geçmişte değildir. Tarih dün değildir, bugünde değildir, tarih yarındır. Yarınımızı daha güzel, daha yaşanılabilecek, sevgi dolu, daha bilgi dolu yapmayacaksa bize ne geçmişteki bilgiden. Biz geleceğimizi aydınlatacak olan bilgiyi taşırsak, tarih yaparız. Yoksa atalarımız demiş; “İflas etmiş tüccar eski defterleri karıştırır” işte bu ışıkları taşımalıyız. Cumhuriyet’ten önceki tarihimizdeki heykel öykülerini sabaha kadar anlatabilirim. Ama biz bu bilginin ışığına hakim olsaydık, cehaleti Cumhuriyet’in  heykellerine düşman ettirmezdik. Tarihi tarih yapan insandır. Sadece insan.” dedi.

HERŞEYE RAĞMEN OKUMAMIZ LAZIM

Sunay Akın Ramazan ayında da okumanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Akın şunları söyledi: “Okuyarak bilginin ışığını yücelterek bilgisizliğin gölgelerinden kurtulabiliyor muyuz yoksa birileri bizi daha çok gölgenin karanlığına mı itmek istiyor? Bizim kültürümüzde Ramazan ayı bilim ve sanatı iki kanat yapmaktır. 1869’lu yıllarda İstanbul’da her Ramazan ayında bir bilim insanı, insanları toplayarak bilimin ışığında aydınlatan bir sohbet düzenlemiş. Bizim Ramazan sohbetleri geleneğimiz budur.”

Editör: Feridun Özbek