19. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve 2013 yılında kamulaştırılan tarihi selimiye konağı Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Valiliği YİKOB Başkanlığının da desteğiyle aslına uygun restore edilmiş görünümüyle görenleri hayran bırakıyor.

Altınordu Selimiye Mahallesi Hamam Sokak’ta bulunan Köymen ailesine ait 3 katlı tarihi konağın restorasyon çalışmalarına devam ediyor.

Yaklaşık 512 metrekare arsada 172 metrekare kapalı alan üzerine 3 kat olarak inşa edilen konağın restorasyonun çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde konağın daha önce doğa şartları gereği yıkılan üst katı yeniden aslına uygun inşa edildi. Binanın iç ve dış cephelerde sıva işlemleri, ahşap pencere, ahşap tavan ve zemin döşemeleri tamamlandı. Dış cephede boya işlemleri tamamlandığı konağın katlar arasında merdiven imalatı yapımı devam ediyor. Cumbalı girişte bulunan merdivenlerin sökümü ve imalatı ve yan girişlerdeki merdiven imalatı yapılarak konağın tamamlanması planlanıyor.

KÜLTÜR ENVANTERİNE KAZANDIRILACAK

Restorasyonun tamamlanmasıyla kültür envanterine kazandırılacak olan tarihi konağın çevre düzenleme projesi ise Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayından sonra gerçekleştirilecek.

Editör: Feridun Özbek