Saadet Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Temel Karamollaoğlu Karar TV’de katıldığı yayında Ayasofya’nın Cami olarak kullanılan kısımların dışındaki bölümlerin turistlere açılabileceğini açıkladı.

Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını cevaplayan Karamollaoğlu, “Ne sayın Kılıçdaroğlu'nun nede bir başkasının da Ayasofya'yı tekrar Cami olmaktan çıkarma ihtimali yok. Ancak Ayasofya büyük bir müessese, büyük bir bina. Cami olarak kullanılan kısımların ötesinde diğer bölümler turistlere de açılır, gelirler ziyaret ederler.

Orayla ilgili epeyce yazı okumuştum. Yapılan çalışmalar var. O dönemde Ayasofya gibi muazzam bir bina yapılırken teknoloji çok önemli. O dönemde neler düşünülmüş, neler yapılmış. Ve bugüne kadar ayakta kalmış. Bunlar kullanılabilir. Cami vasfı kaldırılamaz. O Fatih Sultan Mehmet Han'ın bir vakfiyesidir.” dedi.

Karamollaoğlu, “Siz Türkiye’de Ayasofya’yı açarak önemli bir adım attınız ama eksik kaldı. Fatih sadece Ayasofya’yı açmadı. İstanbul’da adaleti hakim kıldı. Sizde adaleti hakim kılmakla mükellefsiniz. Bu Ayasofya’yı açmaktan daha ulvi bir meseledir.” ifadelerinde bulundu.

Editör: Feridun Özbek