Bilge Nur Yılmaz’ın İstanbul, Philadelphia, ve Londra ekseninde büyüyen solo projesi Tendertwin, 5 Ekim’de Demonation Festivali için ZorluPSM’de dört kişilik bir ekiple sahne alacakç

Yazın kaybolan begonvili, daha iyi hatırlanan aşklar, sadece hafızada aynı kalmayı başarabilen aile evi — nostalji, Tendertwin’in müzikal paletinde değişmez bir renk. Ode to the Past ile ise geçici bir zaman dilimine olan özlem daha da belirginleşiyor. Odadaki piyanonun pedalının hafif gıcırtıları üzerinde, iki ses “olabilirdi”lerin imkansızlıklarını sıralamak için buluşuyor.

Tendertwin’in geriye atılan her bakışın daha da arayı açtığı evden bir okyanus uzakta geçirdiği ilk üniversite senesinde yazılan ve Londra’daki Roundhouse Müzik Kolektifi üzerinden uzun süredir birlikte çalıştığı Michael Crean ile bir düete dönen Ode to the Past, saf bir yenilgiyle tutunup bırakmadığımız tüm romantik hayaletleri çekinmeden selamlıyor.

Bilge Nur Yılmaz’ın İstanbul, Philadelphia, ve Londra ekseninde büyüyen solo projesi Tendertwin, katmanlı vokal armonilere eşlik eden yaylılar ve synthesizer’lar ile chamber-folk ve avant-pop elementlerini göçebe bir incelikle şarkı ozanlığına işliyor.

Tendertwin 5 Ekim'de ZorluPSM Demonation Festival'de..

Londra’daki performans sanatları merkezi Roundhouse’un bu yıllık davetli sanatçılarından biri seçilen Tendertwin’in son projeleri arasında, La Blogothèque tarafından yayınlanan canlı Take Away Show ve Stay Away Show performansları; Diane Cluck, Peter Broderick, Brigid Mae Power gibi sanatçıların da yer aldığı ve David Allred’in derlediği telefon demolarından oluşan Mandatory Book Club Vol. 1’da yayınlanan Palamut Ck. Sk. 46; ve PAWS üyesi Phillip Jon Taylor ile yayınladıkları Rear Window bulunuyor.  BBC Introducing, BBC Scotland, ve Acik Radyo  gibi kanallarda da yer alan Tendertwin’in Londra’da Yuri Shibuichi prodüktörlüğünde kaydedilen EP’si 2024’te dinleyiciyle buluşacak. Ağustos 2023’te Kalben’in konserlerini açan Tendertwin, 5 Ekim’de Demonation Festivali için ZorluPSM’de dört kişilik bir ekiple sahne alıyor olacak.

“Tendertwin, şehirler arasında bölünmüş bir ruhun ve isteyerek parçalara ayrılmış bir kalbin sesli bir günlüğü gibi...” BasedIstanbul

İpek Ongun hayranlarına ‘Adab-ı Muaşeret’ kurallarını hatırlattı. İpek Ongun hayranlarına ‘Adab-ı Muaşeret’ kurallarını hatırlattı.

“Zaman bükülmüş, Psapp ve Linda Perhacs beraber stüdyoya girmiş gibi.” BantMag.

GELECEK KONSERLER:

5/10/2023 – Istanbul, Turkey @ Demonation Festival | ZorluPSM

26/11/2023 – London | The Shacklewell Arms

Kaynak: WOLA