Turist ve araştırmacıları Titanik'in enkazını izlemeye götürmek için kullanılan bir denizaltı Atlantik Okyanusu'nda kayboldu. Boston Sahil Güvenliği BBC'ye Newfoundland açıklarında bir arama kurtarma operasyonunun sürdüğünü ve gemide varsa kaç kişinin olduğunun belli olmadığını açıkladı.

1985’te Titanik’in bulunmasının ardından çeşitli araştırmacılar ve turistler kalıntıları görmek için okyanus yüzeyinin yaklaşık 3.800 m (12.500 ft) altındaki enkaza düzenlenen keşfe katılıyorlardı.

Keşif gezileri için denizaltı kullanan özel bir şirket olan OceanGate Expeditions, kısa bir süre önce sosyal medya hesaplarından yeni bir keşif gezisi olacağını duyurmuştu.

BBC, OceanGate Expeditions şirketiyle temasa geçti ama şirket yorum yapmadı veya şu anda denizaltılarından birinin kayıp olup olmadığını doğrulamadı.

Şirket, ünlü enkazı görmek için yaptığı sekiz günlük keşif gezisinde konuklardan 250.000 dolar ücret alıyor. Şirket, genellikle bir pilot, üç ödeme yapan misafir ve bir "içerik uzmanı" olarak adlandırdığı kişiyi içeren denizaltı beş kişiyi ağırlayabilir. Enkaza tam bir dalış, terbiye ve çıkış da dahil olmak üzere sekiz saat sürüyor.

1912'de zamanının en büyük gemisi olan Titanik yolcu gemisi, Southampton'dan New York'a yaptığı ilk yolculuğunda bir buzdağına çarparak denize gömülmüştü. Gemideki 2.200 yolcu ve mürettebattan 1.500'den fazlası öldü. Titanik, Kanada, Newfoundland kıyılarının yaklaşık 600km (370 mil) açığında batık halde 1985'te keşfedildiğinden beri kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Pruva ve kıç yaklaşık 800 m (2.600 ft) ile ayrılmış olarak iki parça halinde bulunur. Kırık gemiyi büyük bir enkaz alanı çevreliyor.

Editör: Feridun Özbek