Çanakkale'nin en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 60.'sı düzenlenen Uluslararası Troia Festivali Trio Aulos'un sahnelediği müzik dinletisi ile başladı.

GELECEK BIRAKTIĞIN İZDİR

Açılış töreninde ilk olarak söz alan Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia Antik Kenti'nin tarihi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunarak; “Bizim bu topraklara borcumuz var. Bu topraklara olan borcumuzu; bu toprakların değer ve önemini arttırarak ödeyebiliriz. Buradaki yaptığımız bütün projeleri; Milli Park, Müze projesi gibi bütün projelerimizi bu amaçla yapıyoruz. Sözümü Manfred Osman Hocamın sözü ile bitirmek istiyorum. O bize hep şöyle derdi; “Gelecek bıraktığın izdir” dedi.

ANAFARTALAR KAHRAMANI MUSTAFA KEMAL'İ SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUM

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Özgürlüğü, barışı, insan olmanın keyfini doyasıya yaşadığımız kentimizin festivalinin 60. doğum gününe, binlerce yıldır tarihe tanıklık eden antik kent Troia'nın kalbine hoş geldiniz. Bugün Festivalimizin 60., Anafartalar Zaferi'nin se 108. Yıldönümü. Sözlerimin başında; 108 yıl önce, tam da bugün emperyalizme direnerek zafer kazanmış Çanakkale Kahramanlarının hatıralarını yad ediyor, onları şükran ve minnetle anıyorum. Döneminin en büyük deniz kuvvetlerine karşı Troia 'da direnen kahraman Hektor'u ve Conkbayırı'nda düşmana karşı en önde; elinde kırbacı, yüreğinde cesareti, ruhunda özgürlük ve bağımsızlık aşkıyla direnen Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal'i saygı ve şükranla anıyorum” dedi.

SANAT, DÜNYAYI AYDINLIK KILANDIR

“Bu sene festivalimizde Cumhuriyetimizin 100. Yılına “Sanat” la da vurgu yapıyoruz. Cumhuriyetin sanatla ilişkisi malumunuzdur. Biliriz ki bir yerde sanat varsa orada özgürlük ve barış vardır. Sanat, dünyayı aydınlık kılandır. Uygarlığın imzasıdır. Cumhuriyeti kuran irade, sanatçıyı, cumhuriyetin tüm makam sahiplerinden üstte gören bir anlayışa sahipti. Lise yıllarında şiire meraklanan, bir sinema filminin senaryosunu yazan, tiyatroyu destekleyen, opera yazdıran, heykele destek veren, resim atölyeleri ve müzeleri kurduran, orkestralar, müzik okulları ve konservatuar açtıran kişiye biz Atatürk deriz. Ona yakışır ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uyumlu bir festival düzenlemekten de iftihar ederiz”.

AFİŞ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Başkan Gökhan konuşmasının ardından 60. Uluslararası Troia Festivali için düzenlenen afiş yarışmasında birincilik ödülünü alan Şeyma Altın ve yarışmada mansiyon ödülüne layık görülen Rümeysa Topuz'a ödüllerini takdim etti.

GECEDE TRİO AULOS SAHNE ALDI

Troia Antik Kenti'nde düzenlenen resmi açılış töreni, ödül töreninin ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri Bahadır Çokamay, Merve Çokamay ve Koray Ay'dan oluşan Trio Aulos'un sahnelediği müzik dinletisi ile sona erdi.

Editör: Feridun Özbek