Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, “Yorumlara, ürünün görsellerine kanarak alışveriş yapmayın. Kesinlikle faturasız ürün almayın. Sosyal medya ve gelen SMS'lere bakarak ürün satın almayın. Mutlaka iyi araştırma yapın ve mümkünse sanal kart kullanın.” dedi.

Konu ile ilgili wolagada.com sitemize açıklamalarda bulunan Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, “Şu an en çok yaşanan ve karşılaştığımız ana şikâyet sosyal medya aracılığıyla satılan ürünlerden kaynaklı. Sadece reklama ve altında yazılan yorumları bakılarak maalesef ürün satın alınması tüketicimizi mağdur ediyor. Uyanık satıcı ürün yorumlarını kendi çevresine veya başka şekillerde sanki orijinal bir ürünün satışı yapılıyor gibi bir imaj bırakıyor. Tüketicilerimizde bu aldatıcı ve yanıltıcı yorumları gerçek zannederek ürünü satın alıyor. Online ödeme yaptıktan sonra ürünü teslim alan müşteri ürün reklamda gösterilen değil, bedeni, rengi aynı yada uygun değil. Reklamdaki ile gelen ürünün alakası yok. Ürün orijinal değil emitasyon ürün olduğu anlaşılıyor. Ancak asıl olay bundan sonra başlıyor. Tüketici ürünü iade etmek istiyor hem satıcıya aldığı yerden ulaşamıyor. Kargo merdiven altı kargo gibi gözüken kişilerce getirilmiş. WhatsApp ve telefonlar engellenmiş. Tüketici bir türlü satıcıya ulaşamıyor. Bu aşamadan sonra satıcıya ulaşamayan tüketici bizleri aradığında faturasını sorduğumuzda faturasının olmadığını ifade ediyor. Ürünü satın alan A kişisi B kişisinin üzerine EFT yapmış, kişinin kimliğine ve adresine ulaşamadığından tüketicimiz maalesef mağdur oluyor. Kargo şirketine gittiğinde satıcının bilgilerine KVK takıldığında tüketicimiz yasal haklarını kullanamamaktadır.

Maalesef günde 20, 30 kişi bize bu şekil ulaşım sağlamaktadır. Satıcı hem vergi kaçırıyor. Hem haksız kazanç elde ediyor. Maalesef tüketicilerimiz de yasal haklarını tam olarak kullanamadığından dolayı uyanık tacir kazanç elde ederek tüketicilerimizi mağdur ediyor. Bu yüzden yorumlara veya ürünün görsellerine kanarak alışveriş yapmayın. Alışveriş yapacakken Ticaret Bakanlığının ETBİS sisteminde satın alınacak site ve satıcıyı sorgulayın ve alışveriş bu şekilde güvende yapın. (KAYITLI SİTE SORGULA)

KESİNLİKLE FATURASIZ ÜRÜN ALMAYIN

Tüketicimiz ihtiyaca göre alışveriş yapmalı kesinlikle israfa gitmemeli israf etmemeli. Alacağı ürünü önceden planlamanın ürünü kesinlikle iyi araştırmalı ihtiyacını görebilecek ürünü almalı ürünü kıyaslayarak bayisinden veya ürünün ithalatçı dan satın almalı, kesinlikle faturasız ürün almamalı. Tüketici ürünü alırken mutlaka ürünü kendi adına fatura kestirerek almalı bir başkasının üzerinden satın almamalı Herhangi bir sorun olduğunda fatura sahibinin yasal hakkını arayacağından mutlaka fatura kendi adına olmalı. Herhangi bir Uyuşmazlık durumunda yasa hakkını kullanacak kişi fatura sahibi olacağından dolayı bu duruma dikkat etmelidir. Tüketicimiz sosyal medya SMS'lere bakarak ürün satın almamalı kesinlikle faturasız ürün almamalı Mümkünse sanal kart kullanmalı veya kapıda ödemeyi seçmeli ürünü bakıp inceledikten sonra ürünün ödemesini yapmalı.” dedi.

Kaynak: WOLA