Keçiören Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi”nde Türk halklarının kültürünü yansıtan yağlı boya tabloları, el işçiliği, geleneksel kıyafetler, müzik aletleri ve çeşitli eserler yer aldı.

Keçiören Belediyesi ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğinde belediyeye ait Sanat Galerisinde “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi”nin açılışı yapıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “Sergide göreceğiniz eserler; el sanatları, müzik aletleri ve Türk Dünyası ülkelerine ait fotoğraf koleksiyonunun sadece bir bölümü. Uzun yıllardan bu yana düzenlenen TÜRKSOY Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi sayesinde bugüne dek birçok cüzide eserin siz değerli sanat severlerle buluşmasını sağladık. Kültür mirasımızın nadide parçaları olan bu eserlerle Türk halklarının tarihsel yolculuğunu, Türk Dünyası’nda yaşam, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere taşıyoruz.” diye konuştu.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Sergimiz bizi köklerimize, tarihimize, geçmişimize ve binlerce yıllık kültürümüze götüren bir sergidir; Ergenekon’dan Tanrı Dağlarına, Altaylardan Sibirya’ya oradan Asya`ya ve Anadolu`ya götürmüştür. Türklerin tarihi, hem kadim hem de derindir. Medeniyet konusunda da Türkler öndedir. ‘Avrupa medeniyeti’ diyoruz ama Avrupa medeniyeti, Türklerin kültür ve medeniyetinin yanında duramaz.” dedi.

Sergi, 3 Eylül’e kadar Keçiören Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Editör: Feridun Özbek