“Hayalet Avcıları: Ürperti”, 29 Mart’ta vizyonda “Hayalet Avcıları: Ürperti”, 29 Mart’ta vizyonda

“2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülü”ne de layık görülen Halk Bilimci ve yazar Nail Tan için Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Semih Topsakal’ın yaptığı “Türk Diline Emek Verenler Nail Tan Belgesel Filmi”nin ilk gösterimi Kastamonu Üniversitesi’nde yapıldı.

Türk diline kattığı değerlerle tanınan Nail Tan'ın hayatına dair etkileyici bir belgesel seyircilerin beğenisine sunuldu. Belgesel, izleyicilere duygusal anlar yaşatarak Nail Tan'ın öne çıkan çalışmalarını ve hayatının çeşitli dönemlerini gözler önüne serdi.

“BELGESELİN ÇEKİLMESİ BENİ GURURLANDIRDI”

Halk Bilimci ve Yazar Nail Tan, belgeselinin çekilmesi ile gururlandığını söyleyerek, bir belgesel filmi ile eserlerinin gelecek kuşaklara taşınmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gösterim dolayısıyla bir arda bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirerek, yaptığı işin ne kadar doğru olduğunu anladığını söyledi. Ankara’ya geldikten sonra 53 yılda çok farklı kişiler ile beraber çalıştığını ifade eden Tan, kendini şanslı hissettiğini vurguladı. Daha anlatacak çok hikâyesinin olduğunu söyleyen Tan, Parkinson hastalığı nedeniyle eskisi gibi verimli çalışamadığından şikâyet etti.

“NAİL TAN’IN BİLGİSİNİ DENEYİMİNİ BİR BELGESELE SIĞDIRMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Filmin yönetmeni Semih Topsakal, belgesel film hakkında bilgi vererek ülkemize değer katan birinin belgeselini yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Yönetmen Topsakal, ellerinde saatlerce kayıtlar bulunduğunu söyleyerek Nail Tan’ın bilgisini deneyimini bir belgesele sığdırmanın mümkün olmadığını vurguladı. Verimli geçen çekimlerden bu belgeselle birlikte iki belgesel filmi daha çekebilecek görüntüler olduğunu ifade eden Topsakal, çekimler esnasında gösterdiği sabır, başarı ve gösterdiği nezaketten dolayı kendilerine ve bu çalışmada katkısı olan herkese teşekkür etti.

“TÜRK DİLİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ İÇİN DESTEK VEREN ÖNEMLİ İSİMLERDEN BİRİ DE NAİL TAN”

TDK Başkanı Prof. Dr. Osman Mert, insanların bir nesil sonra unutulduğunu hatırlatarak bazılarıysa yüzyıllar geçse de yapılan görsellerle varlığını sürdürdüğünü ifade etti.

Bunların insanlık için kültürleri, toplumlar için nitelikli eser bırakan önemli şahsiyetler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mert, Türk Dili ve Türk kültürü için destek veren önemli isimlerden birinin de Nail Tan olduğunun altını çizdi. Yetmişe yakın basılmış kitap, çeşitli dergilerde yayınlanmış yüzlerce makalesi ve eğitim verdiği binlerce öğrenci ile Türk diline büyük katkıda bulunan Nail Tan’ın adına bir belgesel hazırlatarak kendisini gelecek nesillere aktarmanın bir vefa borcu olduğunu vurguladı.

Kaynak: WOLA