Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında hazırlanan “Türk Resminin Panoraması” Sergisi Başakşehir’de sanatseverleri tarihte yolculuğa çıkarıyor.

1850’li yıllardan günümüze Türk resminin zaman içindeki yolculuğunun anlatıldığı sergide, birçok kurum arşivinde ve özel koleksiyonlarda yer alan belgeler de ilk kez görücüye çıktı.

Sergide, Türk resim tarihinin ivme kazandığı dönemler kavramlar, belgeler ve orijinal eserlerle gözler önüne serildi. Sanatseverler; asker ressamlardan günümüz sanatçılarına, 19. yüzyılda yurt dışında açılan sergilerden İstanbul Bienali’ne, Müze Hümayun’dan İstanbul Modern’e kadar Türk resminin gelişim süreçlerini bir arada görme fırsatı buldu.

 “220 BELGE, 46 ORİJİNAL RESİM”

‘İlklerden Güncele’ temasıyla hazırlanan sergide 220 belge ve fotoğraf ile 46 orijinal resim yer alıyor. Belge ve fotoğraflar arasındaki birçok eser ilk kez sergileniyor.

Cumhurbaşkanlığı Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Yıldız Albümleri ve Salt Galata gibi birçok kurum arşivinde ve özel koleksiyonlarda yer alan belgelerin ilk kez görücüye çıktığı sergi, 13 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

Editör: Feridun Özbek