Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlediği "Sinema Benim Aşkım Türkan Şoray Kostümleri” sergisinin açılışında hayranlarıyla buluştu.

Sergi, sanat hayatına 1960 yılında "Köyde Bir Kız Sevdim" adlı filmle başlayan Türkan Şoray'ın başrol oynadığı unutulmaz filmlerinde giydiği yaklaşık 40 kostüm, çeşitli takı ve aksesuarlar ile afişlerden oluşuyor.

Sergi, 17 Eylül 2023 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

SİNEMAYI MESLEK OLARAK GÖRMEDİM

Türkan Şoray, açılışın ardından gazeteci, yazar Bircan Usallı Silan moderatörlüğünde düzenlenen Türkan Şoray’ın “Sinema Benim Aşkım” adlı söyleşiye katıldı. Söyleşiden önce Şoray’ın hayatını ve rol aldığı filmleri içeren video gösterildi.

Türkan Şoray da konuşmasında çektikleri filmler sırasında yaşadıkları zorluklara değinerek, “Güneş altında yirmi dört saat çalıştık. Kaza geçirdik. Birçok olumsuzluk yaşadık. Ama sevdiğim şu alkışlar, hepsi helal olsun” dedi.

Türkan Şoray, “Oynadığım rollerde hayatın içindeki insanları yaşatmaya çalıştım. Sinemayı hiçbir zaman meslek olarak, iş olarak düşünmedim. Ben hiç bir zaman ‘İşe gidiyorum' demedim. 'Sete gidiyorum’ dedim. Allah’a şükrediyorum. İyi ki beni sinemada var etmiş. O kadar güzelsiniz ki…” diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek