Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bu yıl 1 Milyon’u aşkın kişinin katılımıyla Kapadokya’da başladı, festivallerinin yeni rotası ise Trabzon ve Erzurum oluyor.

Trabzon ve Erzurum’da 19-27 Ağustos’ta eş zamanlı düzenlenecek olan Sümela ve Palandöken Festivallerinde 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek sergilerden tiyatrolara, konserlerden çocuk etkinliklerine, film gösterimlerinden söyleşilere yüzlerce etkinlik halkla buluşacak.

Festival, amatör ve profesyonel fotoğrafçılardan oluşan yüzlerce fotoğrafseverlerin katılımıyla gerçekleştirilecek Fotomaraton ile başlayacak. Fotoğraf tutkunları Trabzon ve Erzurum’un manzarasının en güzel göründüğü alanlarda kortej ve bando eşliğinde bir araya gelecek. Festival süresince çekilen fotoğraflar, jüri tarafından değerlendirilecek ve seçilen eserlere para ödülü takdim edilecek.

KONSERLER TRABZON VE ERZURUM'U RENKLENDİRECEK...

Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında, Trabzon Fuar Merkezi’nde Bengü, Mehmet Erdem ve Rubato, 100. Yıl Marşları ( Metin Özülkü, Ömür Gedik, Hande Ünsal, Gökhan Tepe, Ferda Anıl Yarkın, Güliz Ayla), Motive, Fatma Turgut, Ali Kınık, Göksel, İkilem, Dedüblüman, Oğuzhan Koç gibi isimler konser verecek.

Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında ise Erzurum Etkinlik ve Miting Alanı’nda Ferhat Göçer, Merve Özbey, Yavuz Bingöl, Elif Buse Doğan, Ali Kınık, Uğur Işılak, Alişan, Sinan Akçıl, Fatma Turgut konserleri gerçekleşecek. Ayrıca Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve tasavvuf konserleri ve Halk Dansları Topluluğu da izleyiciyle buluşacak.

İKİ ŞEHİR DE SANATA DOYACAK...

SÜMELA’NIN EFSANESİ HEYKEL ENSTALASYONU İLE GÜNÜMÜZE AKTARILIYOR

Puzzle of Anatolia “Kutsal Damlalar” heykel enstalasyonu Trabzon’un en bilinen efsanesini günümüze sanat yoluyla aktaracak. Efsane odur ki Sümela Manastırı ortasında bir ayazma saklar, bu kutsal havuzdan da çeşitli zamanlarda iri iri su damlaları düşermiş. Bu damlalar zamanla Trabzon’un bolluk ve bereket dolu diğer kaynaklarıyla coşup birleşmiş… İşte bu efsaneyi anlatan enstalasyon Sümela Kültür Yolu Festivali süresince Trabzon Ganita Faroz sahil bandında görülebilecek.

‘AMBER’İN SIRLARI’ TRABZON’DA TÜRK İZLEYİCİLERLE BULUŞUYOR

Letonya Büyükelçiliği, Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında ünlü sanatçı Andris Zēgners tarafından hazırlanan ‘Amberin Sırları’ adlı sergiyi Türk izleyicilerle buluşturuyor. Letonya'nın eşsiz hikayelerini ve mirasını Türkiye'deki izleyicilerle paylaşmayı amaçlayan sergide, Andris Zegners'ın objektifinden 40 milyon yıl önce oluşmuş olan kehribar taşı, 19 büyük ölçekli makro fotoğraf ile sunulacak.

AYASOFYA CAMİİ İÇ AVLUSUNDA EBRU SANATI DİJİTAL DENEYİM ODASI ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Ebru Sanatını, Trabzon’da Ayasofya Camii’nde Dijital Deneyim odasında deneyimlemek isteyen izleyiciler festival boyunca bu fırsata sahip olacak. 19-20-21 Ağustos tarihlerinde ise Ayasofya Camii iç avlusunda Garip Ay isimli gerçek zamanlı ebru performansı video haritalama (mapping) gösterisi yapılacak.

MUHAMMET MAĞ ‘HİÇ’ SERGİSİ ERZURUM ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE’DE SERGİLENECEK

Türkiye'nin sayılı tezhip ustalarından biri olarak gösterilen ve birçok sanat koleksiyonunda çok sayıda eseri bulunan hat ve tezhip sanatçısı Muhammet Mağ'ın  insanın doğumundan ölümüne olan süreci anlatmaya çalıştığı ‘Hiç’ sergisi 19-27 Ağustos tarihleri arasında Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurum Çifte Minareli Medrese’de görülebilecek.

GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ ERZURUM’DA

19-20 Ağustos tarihlerinde Erzurum’da Konaklı Kayak Merkezinde Çadır Kampı ve Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlenecek.

İBRAHİM ERKAL’A SAYGIYLA

2017 yılında kaybettiğimiz Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal da Kültür Yolları Festivali, Palandöken durağında tekrar anılacak. Ayşegül Zaim ve Enver Merallı’nın ‘İbrahim Erkal'a Saygıyla’ konseri festivalin açılış günü olan 19 Ağustos 2023 tarihinde Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Millî İrade Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak.

SÜMELA VE PALANDÖKEN'DE ÖZEL FİLMLER...

EREN BÜLBÜL UNUTULMADI

Trabzon Maçka'da teröristlerle yapılan çatışma sırasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül ile onu korumak için 41. Yaş gününde 41 mermiyle şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hikayesinin anlatıldığı, ‘Kesişme: İyi ki Varsın Eren’ filmi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek.

‘BUĞDAY TANESİ’ FİLMİ TANITIMI TRABZON’DA

Haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşı verdiği mücadele ile engelli insanlara umut olan Ak Parti İstanbul milletvekili Serkan Bayram’ın hayatını anlatan ‘Buğday Tanesi’ filmi, 24 Ağustos 2023 Perşembe günü Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Kültür ve Sanat Merkezi'nde (Büyük Salon) gerçekleşecek tanıtımın ardından izleyiciyle buluşacak.

ERZURUM KONGRESİ’Nİ ANLATAN FİLMİN TANITIMI FESTİVALDE YAPILACAK

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in yaptığı, Cumhuriyet’in kuruluşunda önemli bir kilometre taşı olan Erzurum Kongresi’ni anlatan ‘İlk Ses Erzurum’ filmi, Erzurum Kongre binası başta olmak üzere şehrin tarihi mekanlarında çekildi. Filmin tanıtımı, 25 Ağustos 2023 tarihinde Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurum Resim ve Heykel Müzesinde (Kongre Binası) gerçekleştirilecek.

20. DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİ ERZURUM'DA...

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği 2022 yılında 20’ncisi gerçekleştirilen fotoğraf yarışmasının sergisi ve ödül töreni Erzurum Resim ve Heykel Müzesinde (Kongre Binası) Palandöken Kültür Yolu kapsamında 19 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

ÇOCUK ETKİNLİKLERİ, TİYATROLAR VE MÜZİKALLER...

Sümela ve Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturulacak. Festivali kapsamında birbirinden önemli tiyatro oyunları ve müzikaller de sahnelenecek.

Sümela ve Palandöken etkinlikleri kapsamındaki çocuk atölyeleri, bando gösterileri, edebiyat söyleşileri, sanat etkinlikleri, geleneksel el sanatları çalışmaları, çocuk kulüpleri, ebru sanatı deneyimleri, tiyatrolar, yayla şenlikleri ve festivaldeki yüzlerce etkinliğin ayrıntılarına https://kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabiliyor.

Editör: Feridun Özbek