Sinema sektörüne yeni bir soluk kazandırmak amacıyla TRT tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen "12 Punto" başladı. Final 23 Temmuz'da İstanbul'da olacak

“12 PUNTO” KENDİ OSCAR'IMIZI OLUŞTURMANIN BİR BAŞLANGICI OLABİLİR 

TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, sinemada eşitliğin var olduğu tek alanın senaryo olduğuna dikkati çekerek, "Ne kadar bütçeniz olursa olsun ne kadar iyi isimlerle çalışmak isteseniz de hikayenin gücü bunların üstündedir. Bir taşradan çıkıp hayatın içinde gözlemlediği, yaşadığı ve hissettiği şeyleri sinemaya aktaran yazarın bir anda Oscar'a gidecek kadar etki uyandırabileceğini biliyoruz. Senaryo, parayla veya başka şeylerle manipüle edilemeyecek bir alan." dedi.

12 Punto'nun dikkat çekici ve fark yaratıcı bütün hikayelere açık olduğunu vurgulayan Varol, "Türkiye'den ve yurt dışından kendisine güvenen, bu yolculukta bizimle birlikte bulunmak isteyen herkese kapımızı açıyoruz. Etkinliğin 5'inci yılındayız ama bu programla destek verdiğimiz senaryoların etkisini önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Orta ve uzun vadede güzel sonuçlarını toplum adına alabileceğimiz çok değerli çalışmalar yapıyoruz ve güzel tohumlar atıyoruz," ifadelerini kullandı.

Sinemaya yeni bir soluk getirmek için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Varol, "Bu süreç belki kendi Oscar'ımızı oluşturmanın bir başlangıcı olabilir," değerlendirmesinde bulundu.

TRT Sinema Müdürü Faruk Güven de 12 Punto’nun her geçen sene büyüyerek geliştiğini vurguladı.

12 Punto’da neler var?

TRT tarafından bu yıl 5'incisi gerçekleşecek 12 Punto, 16-23 Temmuz'da Feriye Sineması'nda yapılacak. Alanında uzman ve değerli isimlerin konuk olacağı etkinliklerde bu yıl görüntü yönetmenliği, sinema, senaryo yazarlığı, Oscar'a giden yol, ortak yapım marketleri ve festival programcılarıyla buluşma gibi konular, geleceğin yönetmen ve yapımcı adaylarıyla birlikte ele alınacak.

12 Punto’nun uluslararası jüri üyeleri arasında Oscar ödüllü Bosna Hersekli yönetmen Danis Tanovic, Oscar ödüllü Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska, Saraybosna Film Festivali’nin kurucusu Mirsad Purivatra, Doha Film Enstitüsü CEO’su Fatma Al-Remaihi ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi’nin direktörü Dennis Ruh yer alıyor.

Etkinlik kapsamında senaryo danışmanı Razvan Radulescu, Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi Direktörü Dennis Ruh, yönetmen Danis Tanovic, yapımcı Amra Baksic ile görüntü yönetmenleri Kürşat Üresin ve Cevahir Şahin masterclasslar verecek. Saraybosna Film Festivali Cinelink Direktörü Amra Baksic Camo, Cannes Film Festivali Marché du Film Programlar ve Eğitimler Direktörü Aleksandra Zakharchenko, Karlovy Vary Film Festivali Endüstri Ofisi Direktörü Hugo Rosak, When East Meets West Direktörü Alessandra Gropplero ve Tallinn Black Nights Film Festivali Endüstri Direktörü Marge Liiske de panelde konuşmacı olarak yer alacak. Ayrıca Sundance Film Festivali Programcısı Ana Souza, Venedik Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Paolo Bertolin, Locarno Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Stefan Ivancic, Rotterdam Film Festivali Seçim Komitesi Üyesi Delly Shirazi ve Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü Programcısı Daniella Shreir ise "Film Seçme ve Programlama & Filmimi A-festivallere Nasıl Gönderirim?" başlıklı panelde bir araya gelecek.

Açık havada film gösterimleri

Dünya prömiyerini dünyanın en prestijli film festivallerinden Tokyo Film Festivali’nde gerçekleştiren Bekir Bülbül’ün yönettiği TRT ortak yapımı "Bir Tutam Karanfil"" filmi ile Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic'in imzasını taşıyan TRT yapımı "Komşuluk Halleri" filmi açık havada gösterilecek. Gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleştirilecek. Etkinliğin 23 Temmuz akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreni TRT 2'den canlı yayınlanacak.

Basın toplantısına TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, TRT Genel Sekreteri İbrahim Keleş, TRT 1 Kanal Koordinatörü Şaban Şikar, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ile sinema yazarları ve basın mensupları katıldı.

Editör: Feridun Özbek