Akdeniz'in Antalya kıyılarındaki su altı doğal ve arkeolojik değerlerin dünyaya tanıtılması amacıyla her yıl düzenlenen Türkiye'nin en eski ve düzenli olarak yapılan su altı fotoğraf 22’incisine 7 ülkeden 75 sualtı fotoğraf ve video sanatçı katıldı.

Yarışmacılar ilk olarak Üç Adalar mevkiinde dalış yaparak sualtında fotoğraf ve video çekimi yaptı. Daha sonra jüri toplandı ve çocukların denizaltını anlattığı 'Sualtı Dünyam' adlı resim sergisi ve ödül töreniyle 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Kemer Sualtı Günleri tamamlandı.

7 ülkeden 75 sualtı fotoğraf ve video sanatçısının katıldığı etkinlikte,

Haluk Cecan Tropik Canlılar fotoğraf kategorisi ve Jale İnan Sualtı Arkeolojisi Ustalar kategorisinde Efe Akçakayalıoğlu,

Nurdoğan Özkaya Sualtı Doğa Fotoğraf Ustalar kategorisinde Ali Yücel Çeçe,

Ekrem Akurgal Sualtı Arkeolojisi Video Görüntüleme kategorisinde ise Erkan Balk birinciliği kazandı.

Her yıl binlerce sporcunun dalış için geldiği Kemer’de düzenlenen etkinliğe yerli ve yabancı çok sayıda sporcunun yanı sıra bilim dünyası da büyük ilgi gösterdi.

KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, “Her yıl yerli ve yabancı yaklaşık 100 bin kişi dalış için Kemer'de bulunan 19 dalış noktasından mavi derinlikleri keşfediyor. Kemer olarak alternatif turizm etkinliklerine çok önem veriyoruz. Bizler için olduğu kadar mavi derinlikleri keşfetmek isteyenler için de çok önemli. Kemer'de deniz, kum, güneş çok önemli ama denizin altında da bambaşka bir dünya var. Bunu da tüm dünyaya anlatmak ve tanıtmak zorundayız. Bu da alternatif itibarıyla yeni ve farklı turistleri çekmek için çok ciddi bir enstrüman.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz "Uluslararası Kemer Su Altı Günleri, dünya genelinde su altı ile ilgili düzenlenen çok ender etkinliklerden biri. Hatta 3 ya da 4 tanesinden biri durumunda. Bizler yıllardır 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde mavi vatanın güzelliklerini ve kültürel değerlerini hem ülkemizde hem de uluslararası arenada tanıtabilmek için çaba veriyoruz. Su altı arkeolojisi alanında geldiğimiz nokta ve kazandığımız alt yapı da tüm dünya tarafından yakın takip ve takdir ediliyor.” diye konuştu.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Kemerimiz Türkiye'de en iyi dalış noktalarının olduğu konumda yer alıyor. 22. Uluslararası Kemer Su Altı Günleri'nde mavi suların altı yeniden keşfedilecek. Birçok spor organizasyonun merkezi haline gelen Kemer'in su altının güzelliklerini de en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek