Erzurum Büyükşehir Belediyesi 9 bin 500 eser ve 3 bine yakın arşiv belgesinin yer aldığı Erzurum Kalesi arkasında kurulan Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi ile Türk-Ermeni ilişkileri üzerine araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu’nun adının verildiği Kütüphane’nin açılışını gerçekleştirdi.

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, tarihi bir güne tanık olduğunu belirterek, "Hayatımın en güzel günü. Benim hayalim bir kütüphaneydi ve gerçekleşti. 10 bine yakın kitabı bugün bilim dünyasına kazandırdık" ifadelerini kullandı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Ermeni çetelerinin Erzurum ve bölgede yaptıkları Müslüman-Türk Soykırımı’nın tüm kanıtlarını, tarihi vesikaları, makale ve kitapları, 9 bin 500 eseri ve Hocamızın 20 yıllık birikimini merkezimizin çatısı altında topladık. Genel Türk Tarihi, Türk Siyasi Tarihi, Selçuklu ve Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet dönemi eserlerini barındıran bu seçkin kütüphane aynı zamanda soykırımın izlerini taşıyan yerli ve yabancı birçok kaynağı da barındırıyor. Ermeni meselesi ve Müslüman-Türk Soykırımı ile ilgili 3 bine yakın arşiv belgesinin de bulunduğu araştırma merkezimize huzurlarınızda dünyadaki tüm bilim insanlarını davet ediyorum.”

Editör: Feridun Özbek