İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir – 29.  Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında bu yıl 6’ncısı düzenlenen yarışması’nın kazananlarına ödülleri verildi.

Sektöründe dünyanın en büyük üç fuarından biri olan, fuar kapsamında düzenlenen 6. Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması da ödül töreni ile sona erdi.

Türk doğal taşının yenilikçi yüzünün ortaya konulmasının amaçlandığı Değişik Doğal Taş Yarışması'na bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kosova, Gürcistan, Mısır gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu toplam 20 ülkedeki 69 üniversiteden genç tasarımcı bin 265 proje ile başvurdu.

Akademisyenlerden tasarımcılara ve sektör profesyonellerine kadar birçok önemli ismin jüride yer aldığı yarışmada, finale 34 proje kaldı.

Aydınlatma ürünlerinden mutfak gereçlerine ve aksesuarlara kadar farklı tasarımların olduğu eserler büyük beğeni topladı.

ÖDÜL KAZANANLAR

Polonya'nın başkenti Varşova'dan yarışmaya “Pom” adlı eserleriyle katılan Magdalena Beate Baranaska ve Piotr Michal Soldaj birinci oldu.

Nilüfer'de 1743 öğrenci, 68 bin 977 kitap okudu. Nilüfer'de 1743 öğrenci, 68 bin 977 kitap okudu.

“Çatışma” adlı tasarımıyla Murat Yılmaz ikincilik ödülünü almaya hak kazandı.

“Tuta” isimli projesiyle yarışmaya katılan Yusuf Ergün ise üçüncü seçildi.

Birinciye 120 bin lira, ikinciye 80 bin lira, üçüncüye ise 40 bin lira ödül verildi.

Ayrıca “Yiv” eseriyle Mehmet Veli Arslan Ege Maden İhracatçıları Birliği'nden “Yurt Dışı Fuar Ödülü” kazandı.

Melek Demirci'nin “Stack and Shape” ve Berkan Sunayol'un “Yek” tasarımı Tatil Ödülü kazandı.

Hasan Basri Saltık'ın “Devir Daim”, Baran Çulban'ın “Yurd”, Ebrar Ceren Akay'ın “Pare”, Zeynep Aysen Sevimlioğlu'nun “Gaia”, Ümmü Beyhan Aras'ın “Belen”, Ayşenur Süslü'nün “Mignis Lamba”,  Ezgi Yön'ün “Naturdrip”, Doğa Kökler'in “Harmoni”, Zeynep Duvar'ın “Land”, Duchna Losiak ve Julita Dadrowska'nın “Arthe”, Bahadır Çelik'in “B-Lock”, Monica Zaczkiewiwicz/ Weronika Amelia Sidor'un “Mole” adlı eserleri Firma Özel Ödülü aldı.

Ayrıca yarışmaya en çok öğrencinin başvurduğu Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne de 3D yazıcı hediye edildi.

Kaynak: WOLA