Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde Ahmet Şah ve eşi Melike Turan Melek tarafından Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah'ın 1228 - 1243 tarihleri arasında yaptığı ve zamana meydana okuyan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasında tarihin en kapsamlı restorasyon çalışmaları devam ediyor.

2024 YILINDA ZİYARETE AÇILACAK

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, yaptığı açıklamada; “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası dünya mirası açısından çok önemli bir tarihi yapı. Burası Türkiye’de ilk kez UNESCO tarafından koruma altına alınan bir eser. Memnuniyetle gördük ki, restorasyon çalışmaları çok güzel bir şekilde ilerliyor. İnşallah bu tarihi eserin restorasyon çalışması 2024 yılı bahar ayında tamamlanarak ziyarete açılacak.” dedi.

NURİ DEMİRAĞ’IN 1941 YILINDA KULLANDIĞI HAVAALANI PİSTİ FAALİYETE GEÇECEK

Vali Şimşek, “Nuri Demirağ’ın 1941 yılında kullandığı havaalanı pistini özel sektörün katkılarıyla faaliyete geçireceğiz. İnşallah ilçemizin ulaşım ağını güçlendirmiş olacağız. Aynı şekilde turistlerimiz içinde konaklama sorununu çözme noktasında ilçemize marka bir otelin getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bu çaba ve gayretlerimizle birlikte ilimiz ve ilçemizdeki turizm potansiyeli harekete geçecek. Hem konaklama imkânları artacak, hem de ulaşım noktasında gelişmeler olacak.” dedi. 

TARİHİ ARAS ÇARŞISI PROJESİ DEVAM EDİYOR

Diğer yandan İl Özel İdaresi’nin uhdesinde ilçe merkezinde devam eden Arasta projesine de değinen Vali Şimşek, “Tarihi Arasta Çarsısında yer alan 200 dükkânın ilk etabı olan 51 dükkân restore edilerek esnaflarımıza teslim edildi. En kısa zamanda da ikinci etabın çalışmalarına başlayıp restorasyon çalışmaları tamamlanacak. Bu projeyle ilçenin çarşısında hareketlilik sağlanmış olacak.” diye konuştu.

Haber: Kemal KAYABAŞ  - Fotoğraf: Melike Sevinç

Editör: Feridun Özbek