Van Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi’nde ilk kez düzenlenen fuara çocuk edebiyatında tanınmış 30’a yakın yazar katıldı.

Kültür, sanat alanında birçok yeniliği Vanlılar ile buluşturan Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesi kentte ilk kez çocuk edebiyat fuarı düzenledi.

Vali Ozan Balcı, çocuklar için yapılan her işten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımız için 1. Van Çocuk Edebiyat Fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Kitap okuma alışkanlığının çocukken kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Kitap okuma faaliyeti bir boş zaman işi değildir. Yemek yemek gibi su içmek gibi hayatın en elzem konularından biridir. Özel vakit ayrılması gereken, insanların en değerli vakitlerini geçirecekleri bir alan olmalıdır. Bu yüzden çocukların kitap okumasını, kitap okuma alışkanlığı edinmesine çok önemsiyoruz.

İzmirli Türk Musikisi severler, aynı gecede bölünmek zorunda kaldı İzmirli Türk Musikisi severler, aynı gecede bölünmek zorunda kaldı

Bunun içinde etkinlikler yapıp kütüphaneler kurup çocuklarımıza gençlerimize kitaplar hediye ediyoruz.

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla bugüne kadar 3,5 milyon kitap dağıtımı gerçekleştirip köylerimizde dahil olmak üzere okullarımıza 300 kütüphane kurduk.

11 ilçemize bebek çocuk kütüphaneleri ve şehir merkezimizde büyük bir çocuk kütüphanesi yapıyoruz.

Yine kitapvan.gov adresinden ulaşan 100 bin çocuğa da 180 bin kitabı adreslerine kadar ulaştırdık.

Biz yöneticiler olarak çocuklar için çok güzel işler yaptık. Bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Bu organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ve tüm anne ve babaları çocuklarıyla birlikte fuarımıza davet ediyorum”

Vali Ozan Balcı fuarı gezerek çocuklara kitap hediye etti. Fuarda yazar bulaşmaları, imza günleri, söyleşiler, eğitici ve öğretici etkinlikler de düzenlendi.

Kaynak: WOLA