Nebil Özgentürk’ün Yaşar Kemal belgeseli Maltepe’de gösterilirken fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın, Yaşar Kemal ile dostluklarını anlattı. Feryal Öney de vefatının 9. yıl dönümünde Yaşar Kemal’in sevdiği şarkıları seslendirdi.

Olten Filarmoni Orkestrası ve Danıel Cıobanu İzmir'i büyüledi Olten Filarmoni Orkestrası ve Danıel Cıobanu İzmir'i büyüledi

Türk ve dünya edebiyatının çınarı Yaşar Kemal vefatının 9. yıl dönümünde isminin yaşatıldığı Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde anıldı.

“Binbir Çiçekli Bahçe” isminin verildiği program, yönetmen ve gazeteci Nebil Özgentürk’ün, Yaşar Kemal adına yaptığı belgeselin güncellenmiş halinin gösterimiyle başladı. Gösterim sonrası sahneye çıkan Nebil Özgentürk, Yaşar Kemal’in edebiyattaki yer, önemi ve tanışıklıkları üzerine kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve sonrasında kendisi de izleyiciler arasında olan Yaşar Kemal’in yakın dostlarından fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın’ı sahneye davet etti. Özgünaydın, Yaşar Kemal ile tanışma hikayelerini ve dostluklarını, fotoğraflarını nasıl çektiğini ve Çukurova serüvenlerini kısaca izleyicilere aktardı.

Gecenin sonunda halk müziğinin sevilen sesi Feryal Öney’in sahne alarak Yaşar Kemal’in sevdiği türkülerle halk şarkılarını seslendirdi.

Kaynak: WOLA