Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için hazırlanan “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” sergisi Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Türkiye İş Bankası Müzesi arşivinin yanı sıra çok sayıda kurumsal ve kişisel arşivden 2 bini aşkın belge, fotoğraf, film ve objenin yer aldığı Yaşasın Cumhuriyet Sergisi, tüm sene boyunca pazartesi günleri hariç her gün İstanbul Eminönü’nde bulunan Müze’de ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Serginin küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk, Tasarımını Cem Kozar, Işıl Ünal ve PATTU üstlendi.

İktisadi ve sosyal hayatın kalkınmasının mercek altına alındığı İş Sanat’ın bu yeni sergisinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça payidar olamaz.” sözünden hareketle Cumhuriyetin iktisadi bağımsızlığı için atılan adımlar dönemi yansıtan belge, nesne ve filmlerle incelenecek.

Sergide, dönemi yansıtan nesne ve belgelerle, sağlık, eğitim, tarım, ulaşım, bankacılık, sanayi gibi konu başlıklarında Cumhuriyetimizin kuruluş yılları ele alınıyor. Atatürk döneminin üretim ve sosyal hayatını yansıtan fotoğraflar, belge ve nesneler, anı objeleri, ülkemizde o dönemde üretilen yerli mallarından örnekler yer alıyor.

Editör: Feridun Özbek