İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1880 yılında kurulan 1993’ten sonra kaderine terk edilen İstanbul’un ilk havagazı fabrikası, endüstriyel miraslardan Yedikule Gazhanesi’ni kentin kültür-sanat ve sosyal hayatına kazandırdı.

İSTANBUL’DA KURULAN İLK HAVAGAZI FABRİKASI 1880’DE AÇILDI, 1993’TE KAPATILDI

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da konuşmasında Yedikule Gazhanesi’nin yapılış süreciyle ilgili detaylı bilgiler paylaştı. 1880 yılında kurulan Yedikule Gazhanesi, sosyal hizmet için İstanbul’da kurulan ilk havagazı fabrikası oldu. Gazhane, uzun yıllar boyunca tarihi bölgenin aydınlatma ihtiyacını karşıladı. 1993 yılında, şehirdeki diğer gazhane yapılarıyla birlikte, hizmet dışı bırakılan gazhane; 78.475 metrekarelik bir alana inşa edilen kömür-havagazı üretim yapıları, katran ayırıcılar, vinç, imbik kazanları, yıkama tesisi, ambar, kantar binası, idari binalar, gaz depoları gibi birimleri bünyesinde barındıran bir tesis görevi gördü. Sonraki yıllarda hafriyat döküm alanı ve otobüs park alanı olarak da kullanılan Yedikule Gazhanesi yapılarından bazıları, zaman içinde tüm işlev ve donanımlarını yitirirken, bazıları da günümüze ulaşmayı başardı.

İBB, YEDİKULE GAZHANESİ’Nİ 30 YIL SONRA CANLANDIRDI

Yedikule Gazhanesi açılış töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İşte burası, çok özel bir yer. 1880 yılında kurulan Yedikule Gazhanesi'ni, farklı fonksiyonlarla, özellikle yanı başımızdaki mahalle başta olmak üzere, bütün İstanbul'a kazandırmak, özenli bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Burası 1880’den başlıyor, 1993 yılında hizmet dışı kalıyor. Ama uzun süre buraya açıkçası çok da uğranmıyor. Ne yazık ki yıllarca çöplüğe dönmüş bu sahayı, bütün dünyanın gezmesi için hazırlıyoruz. Milyonlarca turistin ilave olacağı bir destinasyona dönüştürüyoruz bu bölümü. Ve burası, İstanbulluların sosyal yaşamlarını zenginleştirecek, maddi kazançlarını arttıracak, kültürel yaşamlarını farklılaştıracak ve hayallerini bu kentte kurma konusunda da cesaret verecek bir dönemi ortaya koyacak” şeklinde konuştu.

“UZUN YÜRÜYÜŞ” SERGİSİYLE YENİ YOLCULUĞUNA BAŞLADI

Müze Gazhane’nin (Hasanpaşa Gazhanesi) ardından restore edilerek kentin kültür hayatına kazandırılan Yedikule Gazhanesi; yeşil alanları, kamusal mekânları ve çok yönlü etkinlikleriyle İstanbul için bir cazibe merkezi olacak.

İBB Miras tarafından 2022 yılında tarihî alanda başlatılan kapsamlı restorasyon çalışmalarının İstanbullulara ilk armağanı ‘Hangar’ yapısı oldu. Evrensel koruma ilke ve teknikleri doğrultusunda hayata geçirilen çalışmalarla; konser, sergi, söyleşi, film gösterimleri, atölyeler gibi güncel etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde yeniden işlev kazanan Hangar yapısı, açılış etkinliği “Uzun Yürüyüş” isimli sergisiyle kapılarını ziyaretçilere açtı.

Editör: Feridun Özbek