Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yapımı tamamlanan Yeşilhisar İlçe Halk Kütüphanesi’nin açılış törenine katıldı.

16 bin 300 adet basılı yayın, 7 adet okuyucu bilgisayar, 29 adet süreli yayın ve 7 kişilik personel kadrosu ile haftanın altı günü olmak üzere 8.30-20.00 saatleri arasında okurlara hizmet verecek kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

İnternet Erişim Salonu, 7 adet okuyucu bilgisayarı mevcut olan kütüphanede 36-60 aylık çocuklar için kreş bulunuyor. Yeşilhisar İlçe Halk Kütüphanesi’nde güncel yayınlar bölümü, süreli yayınlar, ödünç verme birimi bulunuyor. Kitap Kafesi ve Cep Sineması bölümleri de olan kütüphanede teras, çatı katı ve etkinlik salonu da yer alıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın Kayseri’yi kütüphaneler şehri yapma hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında şehir merkezinin yanı sıra ilçeler de kütüphaneler ile donatılıyor.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle Fevzioğlu Mahallesi Atatürk Caddesi’nde hayata geçirilen Yeşilhisar İlçe Halk Kütüphanesi, düzenlenen törenle açıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği halinde 6 bin 100 metrekare kapalı alanı olan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde kütüphaneyi de hayata geçireceklerini duyurarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçerisinde bin tane öğrencinin imkân bulacağı, aynı zamanda dijital ortamıyla, aynı zamanda her türlü konferans ortamıyla ve çocuklarımızın pırıl pırıl alacağı hizmet ile Kayseri’mize yakışan bir kütüphaneyi de inşallah Kültür Bakanlığımız ile iş birliği halinde hayata geçireceğiz. Yapılan bu çalışmaların hayırlı olmasını, kütüphanemizin hayırlı olmasını, uyumlu, bizlerle iş birliği halinde gerçekten Yeşilhisar’a sevdalı, Yeşilhisar’ımızın belediye başkanı Halit kardeşimizi de bağrıma basıyorum.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ise Bakanlığa bağlı 1290 kütüphane olduğunu, şuanda bir kütüphanenin daha hizmete açıldığını belirterek, “Bilgiye ulaşmak çok önemli, biz bunun farkındayız. Yatırımlarımızı hiçbir şekilde hız kesmeden devam ettireceğiz. Bu güzel Yeşilhisar’ımızın kütüphanesini açmak için bir araya geldik. Yeşilhisar çok güzel bir yer, bizim için de çok önemli bir ilçe. Büyükşehir Belediye Başkanımızın, ilçe belediye başkanımızın büyük gayretleriyle bu yapıyı oluşturduk” dedi.

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan ise potansiyel turizmi ile 5 bin yıllık tarihi dokusuyla ilçede yapılan projeler hakkında bilgiler vererek, ilçeye hizmetlerinden dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkürlerini iletti. Başkan Taşyapan, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerçekleştirdikleri talepleri ile projelendirip, kısa sürede kütüphanenin modernize edilerek, yenilendiğini ve gençlerin kullanımına hazır hale getirildiğini söyledi.

Kaynak: İGFA