Reklam gelirlerini düşüş ile başa çıkmak isteyen Google, YouTube’a yeni bir özellik eklemeyi düşünüyor. “Playables” adlı özellik, masaüstü ve mobil YouTuba uygulamalarına basit oyunlar getirecek.

Geçtiğimiz yıllarda oyunculara yönelik yatırımlar yapan Google, yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Wall Street Journal’dan gelen bilgilere göre YouTube, yakında platformunda basit oyunlar sunacak.

YOUTUBE ÜZERİNDEN BASİT OYUNLAR OYNAYABİLECEKSİNİZ

WSJ’nin haberine göre YouTube, “Playables” adlı bir özellik üzerinde çalışıyor. Playables ile YouTube kullanıcıları, mobil ve masaüstü fark etmeksizin platform üzerinde basit oyunlar oynayabilecek. Bu sayede YouTube sitesi, iOS, Android ve ChromeOS uygulamaları ufak oyunlara ev sahipliği yapacak.

Rapora göre firma, birçok basit oyunu platform için test etse de yalnızca Stack Bounce isimli yapımın kesin olduğu belirtiliyor. Reklam gelirlerindeki düşüş ile başa çıkmak isteyen firma, muhtemelen bu özelliği reklam verenler için çekici bir yere dönüştürecek. Oyunlar, muhtemelen birkaç dakikada bir reklam sunacak. Bazı oyunlar ise, basitleştirilmiş versiyonlarını YouTube üzerinden oyunculara pazarlayacaktır. Stadia ile oyun pazarından çekilen Google, Netflix’e benzer bir hamle ile basit oyunları platformuna getirmeyi düşünüyor. Bahsi geçen özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? YouTube üzerinden basit oyunlar oynama fikri ilginizi çekiyor mu?

Editör: Feridun Özbek