Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özdemir İnce TELE 1’de Namık Koçak’ın yayınına katıldı. İnce’nin yayında imam hatip liselerinin kapatılması gerektiğini vurgulayarak "İmam hatiplilerden bilim adamı olmaz" ifadelerini kullanması tepki çekti.

İnce, yaptığı açıklamalarda imam hatip liselerinin hedeflerinin camilere din adamı yetiştirmek olduğunu ifade etti. Mezunların üniversiteye gitme hakkı olmadığını söyleyen İnce, "İmam hatip mezunlarının gidecekleri yerler Yüksek İslam Enstitüsü ve İlahiyat Fakülteleri." dedi.

Özdemir İnce’nin bu sözlerine tepki gösteren sanatçı Yücel Arzen sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımında, “Kitaplığımda öğrencilik yıllarımdan (ince) bir şiir kitabına rastladım Özdemir İnce’nin; CAN YELEKLERİ TAVANDADIR… Kitaplığımdan çıkardım kitabı ve üzerine kırmızı kalemle “Çocukların Uzanamayacağı Yerde Saklayınız!” yazıp kaldırdım.” dedi.

Özdemir İnce şu ifadeleri kullanmıştı.

İmam hatip liseleri neden kuruldu, camilere din adamı yetiştirmek için. Bir tek amacı vardır imam hatip liselerinin, o da camilere din adamı yetiştirmek.

İmam hatipliler haddinden fazla değil, üniversitelere giriyorlar.

Üniversiteye girme hakları yok. Onların girecekleri yerler İslam Enstitüsü, İlahiyat Fakültesi.

Din adamı olarak 18 yaşına kadar yetiştirilmiş bir adam dünyaya bilim açısından bakamaz. Belki aşırı söylüyor olabilirim, jakoben diyorlar. Jakobenliği de kabul ediyorum. Cumhuriyetçilik aynı zamanda jakobenliktir.

İmam hatip okullarının yüzde 90'ının sivil liseye, fen lisesine dönüştürülmesi lazım. Bütün devlet kadroları imam hatip mezunları ile dolduruldu.

Bu mantık dışı bir şeydir. Devlet kadrolarının mühendislerle, müzisyenlerle, harbiyeliler ile doldurulduğunu düşün.

Editör: Feridun Özbek